Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Armádní airbus má poruchu, čeká na náhradní díl. Do Izraele už zamířilo pět letů

Armádní letecký speciál Airbus A-319CJ. foto: Michal Voska, iDNES.cz

Na cestě do Prahy z Izraele je třetí repatriační letadlo, oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský. Dopoledne do země odletěl vojenský letoun CASA, odpoledne vládní speciál, sdělilo ministerstvo zahraničí a posléze to potvrdila ministryně obrany Jana Černochová. Velký armádní letoun airbus má poruchu, čeká se na náhradní díl.
  10:39aktualizováno  15:45

Některými vládními speciály určenými pro evakuaci Čechů se do Izraele z České republiky vrátí i tamní občané. Lipavský vyhověl izraelské žádosti. Potvrdil to mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake.

„Pan ministr Lipavský vyhověl žádosti izraelské strany, abychom umožnili na letech do Izraele - které by byly jinak prázdné - cestovat izraelským občanům, kteří potřebují zpět do vlasti,“ uvedl Drake.

Někteří Izraelci už se do vlasti vrátili čtvrtečním ranním letem, další budou následovat. Ve čtvrtek večer je v plánu odlet posledního repatriačního letu vypraveného českou vládou.

Na vojenském letišti v pražských Kbelích zároveň ve čtvrtek kolem 13:50 přistálo další letadlo s evakuovanými českými občany z Izraele. Na palubě jich je zhruba 40. Z letiště po 15:30 poté odletěl pátý repatriační letoun.

Porouchaný airbus evakuaci podle ministerstva neohrozil. „Musíme čekat na náhradní díl. Ale okamžitě jsem dala pokyn k odletu letounů CASA a malého airbusu,“ sdělila Černochová. Do Tel Avivu ve čtvrtek doletí ve stejný čas, do Česka podle ministryně vezmou zbytek žadatelů o repatriaci. Malý airbus má kapacitu přes 40 míst, velký zhruba 100.

„I přes poruchu, repatriace běží podle plánu, protože jsem ihned dala pokyn k mimořádnému odletu letounu CASA a malého Airbusu,“ vysvětlila pro iDNES.cz Černochová. „Žadatelé o repatriaci budou všichni podle plánu dopravení do Česka,“ dodala.

Podle ČT se Izraelci budou domů vracet z humanitárních a rodinných důvodů nebo kvůli tomu, že obdrželi povolávací rozkaz od armády.

Zájem odletět z Izraele má podle posledních informací od velvyslanectví v Tel Avivu ještě zhruba 130 českých občanů, všichni se vejdou do tří naplánovaných repatriačních letů, uvedl Drake. „Pokud ještě existuje někdo, kdo chce využít státem zařízenou repatriaci, nechť se neprodleně nahlásí ambasádě,“ poznamenal.

Do Česka se dosud repatriačními lety vrátilo zhruba 80 lidí z Izraele. Prvních 34 Čechů dorazilo v noci z úterý na středu s Lipavským, který navštívil Izrael po cestě z ministerského zasedání EU v Ománu. Druhý letoun s více než 44 občany přiletěl ve čtvrtek ráno kolem 03:40. Třetí s dalšími zhruba 40 Čechy je aktuálně na cestě z Tel Avivu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!