Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Potřetí za 9 dní zablokovali magistrálu navzdory policii. Opět slyšeli nadávky

Česko

  9:37
Zhruba tři desítky aktivistů znovu omezily ve čtvrtek odpoledne v centru Prahy provoz na magistrále. Během pochodu, který podnikli v rozmezí devíti dnů již potřetí, tentokrát šli od zastávky Štvanice na Hlávkově mostě k Národnímu muzeu. Během odpolední špičky frekventovanou komunikaci několikrát zablokovali po celé šířce, po většinu času mohli však řidiči po trase pochodu projíždět.

Aktivisté požadují, aby se nejvyšší povolená rychlost v hlavním městě snížila na 30 kilometrů v hodině, což podle nich zvýší bezpečnost, sníží emise a zlepší zdraví lidí.

Kvůli protestu pořádanému skupinou Poslední generace se na magistrále vytvořila dlouhá kolona. Projíždějící řidiči na aktivisty troubili nebo křičeli z aut. Jeden z organizátorů akce Arne Springorum s policisty také diskutoval o tom, zda mohou na magistrále zabrat všechny tři jízdní pruhy. Policisté však chtěli umožnit autům průjezd, přesto se aktivistům na určitou dobu podařilo magistrálu zcela zablokovat.

Souhlasíte s potřebou snížit rychlost v Praze?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 24. března 2023. Anketa je uzavřena.

Ne7386
Ano383

Aktivisté nesli transparenty s nápisy požadující snížení rychlosti a na řidiče skandovali „Pojďte s náma taky“. Springorum poté vyzval všechny účastníky, aby přivedli na další podobné akce, které chce pořádat, další lidi. Aktivisté se také chystají na interpelace na zasedání pražského zastupitelstva.

Policie už předem na twitteru upozornila řidiče, aby počítali kvůli pochodu počítali s dopravními komplikacemi a trase se raději vyhnuli.

V uplynulých týdnech aktivisté pochodovali po magistrále opakovaně. Skupina už dříve oznámila, že v protestech plánuje pokračovat, dokud nepřesvědčí pražskou radnici k zavedení plošného snížení nejvyšší povolené rychlosti.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...