Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Aktivisté v Praze nesli rakev jako symbol utrpení hospodářských zvířat

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 4
  • Poslední: 3.10.2010 11:04
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Boublíková 3.10.2010 8:53

Je fakt, že spotřeba masa v ČR

je dost vysoká. V průměru 80 kg na osobu za rok, to je více než 1,5 kg za týden, což obnáší 200 g - tedy solidní porci masa každý den.

Vegetariánství je nesmysl, ale cpát do sebe taková kvanta masa je snad ještě horší. Děti, dokud rostou, potřebují kousek masa každý den, ale dospělému stačí těch 200 g ne za den, ale za týden.

Na jedné straně se lidi zbytečně přecpávají masem (pak pochopitelně kvičí, že mají málo peněz, protože maso je dost drahé), na druhé straně existují cvoci, kteří krmí vegetariánskou stravou nejen děti, ale i své psy.

Co se týká zacházení s hospodářskými zvířaty, občas je dost hrozné. Například jsem viděla krávy uvázané na krátkých retězech tak, aby se nemohly lehnout a neušpinily se. V tom případě bych taky majitele nechala uvázat na krátký řetěz tak, aby si nemohl lehnout.

Jinak bohužel hospodářská zvířata se chovají proto, aby z nich užitek (maso,. vejce, mléko) byl.

J. Kliment 3.10.2010 11:04

Re: Je fakt, že spotřeba masa v ČR

Máte asi pravdu - ale kousek krkovičky je prostě něco čemu se nedá odolat. :-)

Ale vážně - v chovech a zpracování hopodářských zvířat se zajisté najde mnoho odporných praktik, nicméně za posledních 10 - 15 let došlo k ohromnému posunu. Myslím u nás. I tady se totiž , mimo jiné, jaksi znovu "vynalezlo" že pohoda zvířat má podstatný vliv na kvalitu masa, přírůstky, dojivost, snůšku. Takže dnes již neuvidíte vázání dobytka, řetězy zarostlé v kůži, krátké úvazky. Telení neprobíhá za pomoci traktoru nebo dopravníku na hnůj, dojení se odehrává v dojírnách, nikoli ve stájích. Veterinární péče je také někde docela jinde. A tak bych mohl pokračovat.

Problém těch samozvaných ochranářů vidím v tom, že přisuzují zvířatům "lidský" cit. To je falešné - a kontraproduktivní. Pokud třeba býk chovaný na maso má možnost přirozeného pohybu, dobré krmení, vodu, možnost volby úkrytu i slunění, při přepravě je s ním zacházeno jako s živým tvorem, bez násilí a krutosti, a jeho usmrcení se provede bez týrání nevidím na tom nic nelidského - podle mne víc trpí třeba velký pes chovaný v panelákovém bytě bez dostatku pohybu a prostoru, který slouží jako vyjádření rádoby lásky ke zvířatům svého pána. Myslím že potřebnější by byl systematický tlak na zákonodárce za změnu zákona označujícího zvíře za věc. Tam je problém , ve směšných nebo žádných trestech pro ty, kteří zvířata skutečně týrají.

J. Tínek 2.10.2010 22:17

Měli by protestovat hlavně proti výjimce

udělené muslimské komunitě při zabíjení zvířat  rituálem halal.....Tohle je zrůdnost, že   jim to někdo povolil v ČR (nevím kdo konkrétně),Jsou tady muslimské restaurace, a mají to v názvu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Halal

J. Kliment 2.10.2010 21:25

Docela by mne zajímalo,

kolik z těchto "ochránců zvířat" vidělo na vlastní oči klecový chov nosnic, jatka, stáje anebo třeba odchov brojlerů. A také kolik z nich mělo možnost porovnat tyhle instituce před třeba 15ti lety a dnes.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...