Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Aktivisté v Praze nesli rakev jako symbol utrpení hospodářských zvířat

Pět desítek aktivistů v černém se v sobotu sešlo na pražském Václavském náměstí, aby upozornilo na krutý život a smrt miliard hospodářských zvířat po celém světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P. Boublíková

Je fakt, že spotřeba masa v ČR

je dost vysoká. V průměru 80 kg na osobu za rok, to je více než 1,5 kg za týden, což obnáší 200 g - tedy solidní porci masa každý den.

Vegetariánství je nesmysl, ale cpát do sebe taková kvanta masa je snad ještě horší. Děti, dokud rostou, potřebují kousek masa každý den, ale dospělému stačí těch 200 g ne za den, ale za týden.

Na jedné straně se lidi zbytečně přecpávají masem (pak pochopitelně kvičí, že mají málo peněz, protože maso je dost drahé), na druhé straně existují cvoci, kteří krmí vegetariánskou stravou nejen děti, ale i své psy.

Co se týká zacházení s hospodářskými zvířaty, občas je dost hrozné. Například jsem viděla krávy uvázané na krátkých retězech tak, aby se nemohly lehnout a neušpinily se. V tom případě bych taky majitele nechala uvázat na krátký řetěz tak, aby si nemohl lehnout.

Jinak bohužel hospodářská zvířata se chovají proto, aby z nich užitek (maso,. vejce, mléko) byl.

0/0
3.10.2010 8:53

J. Kliment

Re: Je fakt, že spotřeba masa v ČR

Máte asi pravdu - ale kousek krkovičky je prostě něco čemu se nedá odolat. :-)

Ale vážně - v chovech a zpracování hopodářských zvířat se zajisté najde mnoho odporných praktik, nicméně za posledních 10 - 15 let došlo k ohromnému posunu. Myslím u nás. I tady se totiž , mimo jiné, jaksi znovu "vynalezlo" že pohoda zvířat má podstatný vliv na kvalitu masa, přírůstky, dojivost, snůšku. Takže dnes již neuvidíte vázání dobytka, řetězy zarostlé v kůži, krátké úvazky. Telení neprobíhá za pomoci traktoru nebo dopravníku na hnůj, dojení se odehrává v dojírnách, nikoli ve stájích. Veterinární péče je také někde docela jinde. A tak bych mohl pokračovat.

Problém těch samozvaných ochranářů vidím v tom, že přisuzují zvířatům "lidský" cit. To je falešné - a kontraproduktivní. Pokud třeba býk chovaný na maso má možnost přirozeného pohybu, dobré krmení, vodu, možnost volby úkrytu i slunění, při přepravě je s ním zacházeno jako s živým tvorem, bez násilí a krutosti, a jeho usmrcení se provede bez týrání nevidím na tom nic nelidského - podle mne víc trpí třeba velký pes chovaný v panelákovém bytě bez dostatku pohybu a prostoru, který slouží jako vyjádření rádoby lásky ke zvířatům svého pána. Myslím že potřebnější by byl systematický tlak na zákonodárce za změnu zákona označujícího zvíře za věc. Tam je problém , ve směšných nebo žádných trestech pro ty, kteří zvířata skutečně týrají.

0/0
3.10.2010 11:04

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...