Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie navrhla obžalovat za podvod dva rusínské aktivisty s vazbami na Zemana

Zeman ještě coby prezident přijal rusínské aktivisty Mychajla Ťaska a Vasyla Džuhana. foto: Twitter.com/exPREZIDENTCR

Policie navrhla obžalovat dva proputinovské rusínské aktivisty Mychajla Ťaska a Vasyla Džuhana z krácení daní se stamilionovou škodou. Oba muži měli mít vazby na Pražský hrad a bývalého prezidenta Miloše Zemana. V případu je podle informací Deníku N obviněno pět lidí a jedna firma.
  15:24

Obvinění jsou podle Deníku N podezřelí z toho, že do České republiky dováželi zahraniční pracovníky z Ukrajiny. Ty zaměstnávali, přestože neměli pracovní povolení. Státu také neodváděli daně, škoda je podle serveru zhruba 100 milionů korun.

„V dotazované věci bylo skončeno vyšetřování a věc byla společně s návrhem na podání obžaloby předložena dne 27. března 2024 dozorové státní zástupkyni, která se nyní předloženými materiály zabývá,“ řekl Deníku N mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Oba Rusíni byli podle webu po zadržení v roce 2020 ve vyšetřovací vazbě, Ťasko serveru po propuštění řekl, že je připravený se u soudu očistit. Nyní ani jeden z mužů nechtěl případ komentovat.

Obviněnou firmou je podle serveru společnost Dašické sklepy, která patří rodinným příslušníkům Ťaska a Džuhana a provozuje penzion, pivovar a restauraci v Dašicích na Pardubicku. Podle Deníku N v podniku opakovaně pobýval bývalý prezident Miloš Zeman, a to jak před zvolením do funkce, tak i po něm. „Firmu Dašické sklepy oba Rusíni zastupovali i při cestě do Ruska, kam Zemana v roce 2017 doprovázeli,“ popsal server.

Vazby Ťaska s Džuhanem na Pražský hrad podle webu vyvolaly několik diplomatických roztržek s Ukrajinou. Bývalý ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis například kritizoval, že Hrad v roce 2019 poslal pozvánku na oslavy 28. října aktivistce prokremelské krymskotatarské organizace. Její jméno na Hrad podle Deníku N nahlásil právě Ťasko.

Oba podnikatelé také podle serveru udržovali kontakty se separatisty na okupovaném Krymu, ale i s konspirátory a proruskými aktivisty v různých zemích Evropy. V kontaktu byli také s ruskou ambasádou.

Autoři: ,

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...