Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akvapark obec nezaplatí

Česko

Nové stavby v Čeladné končí, teď už hlavně porostou ceny

ČELADNÁ Stavební boom v Čeladné míří ke konci. Podbeskydské Beverly Hills se dostalo k závěrečné fázi – pozvolna vyčerpává volné pozemky pro další ucelenou novou výstavbu.

Do dvou měsíců se začne na zelené louce v Čeladné stavět sto dvacet nových bytů. Sedm apartmánových domů vyroste jen kousek od tamního kostela a fary, projekt proto dostal příhodný název Farské lúky. „Ještě jsme nekopli do země a už máme jednu třetinu bytů prodaných,“ konstatuje Jakub Bernady ze společnosti Conti Real Čeladná, která je investorem. Podle něj to potvrzuje jediné – zájem o Čeladnou trvá již minimálně čtvrtým rokem a v žádném případě neuvadá.

V Čeladné nerostou jenom byty. Obecní zastupitelé totiž rozhodli o způsobu, jakým bude v obci postaven akvapark. O něm se v Čeladné mluví již několik let. Zastupitelé odhlasovali, že vše nechají na společnosti Conti Real, která by měla akvapark postavit za své. Jiné akvaparky se staví buď výhradně z městských peněz jako v Bohumíně nebo ve Frýdku-Místku, případně na nich obecní pokladny alespoň participují, jako tomu bylo u nedávno otevřeného akvaparku v Kravařích. „Projekt akvaparku teprve odstartoval. Zatím připravujeme smlouvy, ale věřím, že někdy v letech 2010 nebo 2011 se v něm začneme v Čeladné koupat,“ těší se čeladenský starosta Pavol Lukša. Detaily projektu ještě nejsou známy. „Probíhají projekční práce, až skončí, projekt představíme,“ nechce být nijak konkrétní Bernady.

Kdy mimořádný zájem o Čeladnou skončí? Starosta tvrdí, že Farské lúky spolu s akvaparkem jsou posledními velkými projekty. „Počet obyvatel by neměl překročit možnosti infrastruktury,“ dodává. Radnice i stavitelé bytů se snaží, aby obec měla co nejlepší zázemí. Při příjezdu do vesnice už začíná stavba nové benzinové čerpací stanice, spolu s Farskými lúkami vyroste i nová restaurace. Na náměstí už stavbaři dokončují hrubou stavbu nové radnice, ve které kromě vedení města bude například i ordinace a lékárna. I přímo v radnici vznikne třináct nových bytů.

Odborníci upozorňují, že to, že se v Čeladné už příliš stavět nebude, se nyní odrazí na cenách nemovitostí. Porostou.

Když v Čeladné začali stavět, měli místní ceny za přehnané Nebývalý rozpuk v Čeladné začal v roce 2004, kdy tam vyrostl první bytový dům s názvem Vila Park Skalka. Byty v něm si mohli zájemci koupit za 25 tisíc korun za metr čtvereční. Tehdy šlo prakticky o první komerční byty takto prodávané na severu Moravy a mnohé místní požadovaná suma šokovala.

Jenže ceny od té doby stále letí vzhůru – ve vloni dostavěném Vila Parku se už prodávalo za zhruba pětatřicet tisíc korun za metr čtvereční a nyní, v posledním projektu, kterým jsou Farské lúky, ceny přesahují čtyřicet tisíc korun za m2. „Hodně nám pomohla zdražení panelákových bytů. Dříve byly rozdíly mezi cenami velké, dnes už ale naše ceny nikdo nezpochybňuje,“ říká Bernady a dodává svůj odhad, že do dvou let bude stát v Čeladné metr čtvereční bytu zhruba padesát tisíc korun. Čeladná se však ještě vůbec nemůže rovnat krkonošským střediskům, jako je Špindlerův Mlýn, kde se ceny za metr čtvereční v obdobných apartmánech pohybují okolo sta tisíce korun. Ceny panelákové bytů, o kterých Bernady hovoří, stouply ve velkých městech na Ostravsku za uplynulé čtyři roky prakticky trojnásobně.

Zájem o bydlení mají zejména lidé z Ostravy Kdo byty v Čeladné kupuje? Stále nejvíce lidé z Ostravska, i když si tam koupili apartmány také lidé z Prahy nebo jižní Moravy. Zhruba třetina kupujících si v Čeladné vyřídí i trvalé bydliště. Jak místní upozorňují, do Ostravy se po čtyřproudové silnici dá dojet do půl hodiny, vlakem to trvá na zastávku Stodolní do centra moravskoslezské metropole zhruba hodinu.

Dnes má Čeladná zhruba 2300 obyvatel. I přes velký stavební ruch a nebývalé změny nenaráží vedení obce ani stavitelé na odpor. „Samozřejmě zejména starší, co v této vesničce dlouhá léta žijí, si na změny zvykají těžce. Ale žádné občanské sdružení kritiků či silné hlasy proti tady prostě nejsou,“ uzavírá stavební expert.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: