Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alanis „zachraňuje“ písněmi

Česko

Zpěvačka Alanis Morissette se vrací do České republiky. Se svou novou deskou vystoupí na samostatném koncertě v úterý 12. srpna v pražském Kongresovém centru.

Sedminásobná držitelka Grammy a dvanáctinásobná držitelka ocenění Juno v Kanadě vydala na začátku června nové album Flavors of Entanglement. V kariéře zpěvačky sedmá studiová deska sice hitové Jagged Little Pill z roku 1995 nepřekoná, přesto nabízí vyrovnanou sbírku skladeb, tentokrát ozvláštněnou zpěvaččinou chutí experimentovat.

V taneční náladě alba se prolínají vlivy hip hopu, folku i world music, všechny skladby spojuje zpěvaččin charakteristický vokál. „Je to kombinace všeho, co mám v hudbě ráda. Takže všeho,“ směje se Morissettová.

Bouchačky, růže, Alanis Alanis Nadine Morissette (1974) debutovala na začátku 90. let. Desky Alanis a Now Is the Time měly tanečně popový nádech a vyšly pouze v Kanadě. Obrovským hitem se stala až její třetí nahrávka, jež ji vystřelila mezi nejúspěšnější zpěvačky na světě.

Více rockově přímočaré Jagged Little Pill vyšlo v roce 1995 a dosud zůstává nejprodávanější deskou ženské zpěvačky v Americe a podle odborníků je také druhým nejprodávanějším albem na světě v hudební historii (první je Appetite for Destruction od Guns N’ Roses).

I další nahrávky, Supposed Former Infatuation Junkie (1998) a Under Rug Swept (2002), se v mnoha zemích staly hitparádovými jedničkami, mezitím Alanis vydala i záznam koncertu oblíbené série MTV Unplugged.

Její největší hity pocházejí z období druhé půlky 90. let: Ironic, All I Really Want, Thank U, Joining You, So Pure nebo Hands Clean. Následující deska So-Called Chaos (2004) už tolik úspěšná nebyla, ale Alanis rok poté přišla s výběrem iTunes Originals (skladby, které se prodávaly digitálně) a akustickým albem mezinárodního debutu, Jagged Little Pill Acoustic.

Letos 2. června vyšlo netrpělivě očekávané nové album. Spoluautorem a producentem je Guy Sigsworth (Björk, Imogen Heap) a dílo je první studiovou nahrávkou Alanis Morissette po čtyřech letech. Ve své tradiční metodě psaní písniček jako fotografií ze svého života Alanis našla očistnou spásu během velké proměny jejího světa. „Často skládám retrospektivně,“ říká Morissettová. „Ale tohle jsem psala v reálném čase. Tahle deska mi pomohla dostat se přes křehké chvíle mého života. Každá písnička byla jako záchranný člun.“

Její záliba v eklekticismu, ať duchovním nebo hudebním, na její nové dílo přinesla nové zvuky a styly. První singl Underneath odráží slova Mahátmy Gándhího, že „ty musíš být tou změnou, kterou chceš vidět ve světě“, píseň Versions of Violence je rozborem lidského chování a Citizen of the Planet supluje poetický příběh jejího života, podbarvený východními perkusemi, smyčci a elektronikou. V roli Boha Kromě hudby se Alanis angažuje také ve filmu. Jako herečka účinkovala v seriálu Sex and the City, ve třech epizodách Nip/Tuck a vytvořila roli Boha v kontroverzním filmu Dogma. Na divadelním jevišti se Morissettová objevila ve hrách The Vagina Monologues a The Exonerated v roli trestankyně Sunny Jacobsové, čekající na popravu. Nedávno vytvořila hlavní roli ve filmové adaptaci Sylvia románu Philipa K. Dicka Radio Free Albemuth.

***

První singl z nové desky Flavors of Entanglement s názvem Underneath odráží slova Mahátmy Gándhího: „Ty musíš být tou změnou, kterou chceš vidět ve světě...“

Autor: