Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

... ale nemáme lidi ani techniku

Česko

Odklízení sněhu bude pomalejší a bude to stát spoustu peněz, říká Jindřich Bláha, starosta Soběslavi.

* LN Co bude znamenat pro vaše město povinné uklízení sněhu z chodníků?

Ještě to neplatí, ale předpoklad je, že to schválené bude. Pro město to bude představovat obrovskou komplikaci. Nemáme na to techniku, nemáme lidi.

* LN Máte představu, jak chcete úklid chodníků v celém městě zajistit?

Musí se spočítat délka chodníků, kterých se to týká. Důležitá je také kvalita povrchů, různé šíře a podobně. Budou to obrovské komplikace.

* LN Často se stává, že silničáři „zaspí“. Nebojíte se toho, že s odklízením sněhu z chodníků to bude stejné?

Určitě by bylo lepší a rychlejší to ponechat tak, jak to je dosud. Sousedé se mohou domluvit a nikoho to nic nestojí. Každý je na to připraven a ten chodník si prostě uklidí. Takto to bude představovat obrovské nasazení města.

* LN Může se podle vás stát to, že chodníky nebudou uklizené vůbec?

To, že by nebyly uklizené vůbec, se snad nestane. Ale určitě to bude pomalejší, než když se o to starají normálně lidé. Je to diskutabilní, ale v současné době, kdy jsou k řešení jiné věci, se mi to zdá jako zbytečná věc. Zkomplikuje nám to život organizačně i finančně.

* LN Jaké budete mít další náklady, kromě zajištění techniky a lidí na odklízení sněhu?

Určitě budeme muset platit vysokou pojistku. Budeme muset vést dokumentaci, protože pojišťovna platí, jen když je uklizeno. To bude další agenda. Odpovědnost je ale podle mě jinde. Města se o chodníky starají, co se týká rekonstrukcí a podobně. Když napadne sníh, tak je to jednorázová událost. Kdyby současný stav zůstal, tak by to nikomu neublížilo.

Autor: