Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alles Gute se vrací. Na webu

Česko

Internetová televize Stream uvede tucet nových dílů televizní klasiky z České sody. Šteindler a Vávra se jako Karl a Egon nově objeví už v neděli. PRAHA Legendární kurzy německého jazyka budou pokračovat. Milan Šteindler a David Vávra se nechali přemluvit, aby po letech natočili sérii nových dílů parodické výuky němčiny Alles Gute.

Ty bývaly v průběhu devadesátých let výraznou součástí cyklu Česká soda. Teď se budou ob týden objevovat na internetové televizi Stream.cz, kterou výrazně propaguje nejnavštěvovanější portál Seznam. cz, její poloviční vlastník.

„Z mého režijního pohledu je internet pro návrat do stejné, byť již vyschlé řeky příjemnější, protože to políčko na internetu je mnohem menší, než mívají doma lidé obrazovku, a tudíž veškeré chyby se méně projevují. Aspoň na to spoléhám,“ podotkl Milan Šteindler.

Nové díly točil ve společnosti Fishstone, již z třetiny vlastní. Další ze spolumajitelů Miloš Rybáček míní, že internet unese víc: „To, co bylo možné vysílat v televizi v polovině devadesátých let, by bylo asi nyní více než problematické.“

Nových dílů vzniklo dvanáct, dlouhé jsou od čtyř do osmi minut a Stream.cz je bude uvádět od neděle 22. února každý druhý víkend.

Premiéry tak přizpůsobí chování internetových uživatelů. „Víkend je z hlediska videí na internetu špičkou týdne,“ uvedl Miloš Petana, zakladatel a spoluvlastník Stream.cz.

Právě on Šteindlera s Vávrou k nové aktivitě dotlačil. Legenda, již včera představili novinářům, praví, že Petana Vávru umluvil napodruhé, když spolu na vánočních trzích stáli dlouhou frontu na trdla.

„Z druhé strany zase pan doktor obklíčil cestu tak, že oslovil mě, nezávisle. Když jsem přišel za Davidem a říkal jsem mu, co kdybychom se do toho pustili a zkusili Alles Gute, David už byl na poloměkko a souhlasil,“ vyprávěl Šteindler.

Až na pár silvestrovských speciálů se nejdřív k Alles Gute ani České sodě vracet nechtěli. Nakonec se ale znovu vyjádřili k palčivým otázkám dneška. Třeba v jejich verzi klipu propagujícího „naše vůdcovství v Evropské unii“ je místo kostkového cukru cukr „pískový“, z něhož se v závěru vyklube sůl a vše končí heslem „Evropě to vosolíme“. Objeví se i členové Gipsy.cz - sudetská menšina se spojila s romskou. „Navrátil se Robert Nebřenský v roli Dědy Mráze a Petr Čtvrtníček jako Václav Hlodavec,“ láká Vávra též na diskusní Otázky Václava Hlodavce, v nichž vystoupí Stalin a Hitler. Nejcennější pro Davida Vávru ovšem bylo opětovné tvůrčí i lidské setkání s kolegou Šteindlerem: „Možná cennější než výsledek.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!