Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Američané se bojí krize, kupují zbraně

Česko

WASHINGTON/PRAHA Jestli je jedno odvětví ekonomiky, kterého se krize ve Spojených státech nedotýká, pak je to prodej zbraní. Podle listu Financial Times hlásí prodejci zbraní a střeliva výrazné nárůsty prodejů. V některých obchodech jsou náboje dokonce na objednávku.

Lidé věří, že v ekonomické krizi se zvýší míra kriminality, a nakupují zbraně, aby ochránili sebe, své rodiny a majetek. V listopadu si v USA o prohlídku nutnou k získání zbraně zažádalo přes jeden a půl milionu lidí, což je o dvaačtyřicet procent více než ve stejném období předchozího roku. V lednu roku 2009 bylo podle FBI prověrek 1,21 milionu a v únoru 1,3 milionu. To je nárůst přibližně o čtvrtinu oproti roku 2008.

Američané tak kromě krize reagují i na zvolení demokrata do Bílého domu. Ačkoli Barack Obama zatím žádné konkrétní kroky směřující k omezení možnosti získat legálně zbraň neudělal, lidé se zpřísnění bojí a nakupují.

Zájem je i o pušky M-16 „Už jsem v tomto oboru dlouho a prodeje zbraní jsou mnohem vyšší než kdysi,“ řekl agentuře Reuters obchodník se zbraněmi Darrin Green z Arkansas City ve státě Kansas. Uvedl, že prodeje ručních zbraní od listopadu vzrostly o osmdesát procent.

Podle prodejců zbraní přichází stále více lidí, kteří zbraň nikdy předtím nevlastnili. Zájem je o ruční zbraně, ale i o pušky, jako je například poloautomatická AR-15 – civilní verze slavné armádní pušky M-16. Ty byly do roku 2004 zakázané zákonem, který schválil v roce 1994 prezident Clinton. Lidé si je podle prodejců kupují i v obavě, že podobný zákon se podaří prosadit i Obamovi.

Část zbraní z USA si podle Financial Times najde cestu i do sousedního Mexika, kde restriktivní legislativa mnohem více omezuje přístup k legálně drženým palným zbraním. Podle odborníků přes pětadevadesát procent zbraní použitých v přestřelkách mezi drogovými gangy v Mexiku pochází z USA. Část současného růstu prodejů zbraní se tak dá přičíst i dodávkám drogovým kartelům do Mexika.

Na rostoucí prodeje reagují i burzy. Například hodnota akcií společnosti Smith & Wesson, která je největším prodejcem palných zbraní v USA, z minima těsně před prezidentskými volbami vzrostla na trojnásobek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!