Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Americký dolar jako na houpačce

Česko

Další vývoj kurzu amerického dolaru je značně nejasný.

Předpovědi analytiků jsou protichůdné a dosti se odlišují.

PRAHA Vývoj kurzu amerického dolaru ve zbytku letošního roku zaměstnává tisíce analytiků po celém světě. Výsledek jejich bádání je ale značně nesourodý. Americkou měnu bude ovlivňovat celá řada faktorů.

Zatímco na počátku letošního roku se dolar prodával za 19,35 koruny, včera stál 18,51 koruny. V polovině letošního února ale americká měna posílila k české koruně dokonce na 23,33.

„Na trhu s americkým dolarem panuje obrovská nejistota. Předpovědi vývoje kurzu se odlišují nejvíce za poslední dva roky,“ vysvětlil Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Kde ale skončí kurz na konci letošního roku, je podle něj velmi obtížné odhadnout. Kupříkladu u několika desítek analytiků, které oslovila agentura Bloomberg, se odhady pro konec prosince pohybují dokonce až nad úrovní 24 korun za dolar.

„Ve druhém pololetí očekáváme, že se americká ekonomika bude zotavovat rychleji než zbytek světa a to se pozitivně odrazí na kurzu dolaru. Na konci letošního roku tak odhadujeme jedno euro za 1,3 dolaru. U eura přitom očekáváme, že na konci roku zůstane na současné hodnotě okolo 26 korun. Dolar by tak měl stát okolo dvaceti korun,“ popsal David Marek, analytik společnosti Patria Finance.

Kurz dolaru bude také ovlivňovat Čína Analytici se ale také shodují v tom, že vývoj kurzu dolaru bude ovlivňovat Čína. Ta se totiž minulý týden rozhodla, že bude postupně omezovat americký dolar ve svých devizových rezervách. Šéf čínské centrální banky Čou Siao-Čchuan se začal důrazně zasazovat o to, aby byl americký dolar během krize nahrazen jinou měnou. A nejen to. Ve zprávě Čínské centrální banky je záměr zcela sesadit americký dolar z postu hlavní rezervní měny světa. Plánem Číny je také do svých devizových rezerv začlenit více zlata. Důsledek takového opatření je pro dolar jednoznačný – lze do budoucna očekávat oslabování.

Například v pátek, kdy tato zpráva Čínské centrální banky prošla médii, dolar vůči euru krátce oslabil. „Na druhou stranu ale takové opatření bude působit na americkou měnu ve velmi dlouhém horizontu, a tak není možné vliv na vývoj kurzu přeceňovat,“ upřesnil David Marek.

Euro za 1,16 až 1,55 dolaru Vsoučasnosti se euro prodává zhruba za 1,4 dolaru, na konci letošního roku ale analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají stav mezi 1,16 až 1,55 dolaru.

Dolar je nyní vůči euru zhruba tam, kde byl na počátku roku. „Americká měna v poslední době mírně oslabovala. Mohly za to vyšší ceny akcií a komodit, což je kombinace, která obvykle dolaru moc nesvědčí. A přesně to by mělo vést v průměru k oslabení dolaru i během následujícího měsíce. Pak ale očekáváme změnu trendu a dolar znovu posílí, a to celkem výrazně,“ uzavřela Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Graf

Meziroční vývoj kurzu české koruny vůči americkému dolaru (CZK/USD)

2008 07/

14,61

2008 11/

20,38

2008 12/

18,55

2009 02/

23,33

2009 03/

19,68

2009 06/

18,51

Autor: