Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Americký historik žádá po kardinálu Vlkovi omluvu

Česko

  9:47
PRAHA - Americký historik a lefebvrista John Rao vyzval kardinála Miloslava Vlka, aby se omluvil za své výroky o amerických fundamentalistech, kteří v Česku školí extremistické skupiny a pořádají konzervativní protiamerické přednášky. Sám v Praze nedávno přednášel. Vlk se omluvit nechce.

Kardinál Miloslav Vlk foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

John Rao se cítí poškozen na své pověsti a požaduje omluvu. Byla to kritika rádoby svobodného, demokratického a mírumilovného režimu, kritika politiky USA na Blízkém východě, prohlašuje Rao o svém vystoupení na téma Nový světový řád a válka proti terorismu. Kriticky podle svých slov hodnotil zejména nedostatek tolerance a úcty k jiným nezávislým národům a kulturám.

Katolický primas Vlk, který se od podobných názorů jménem oficiální církve po přednášce distancoval, na dotaz ČTK uvedl, že pisatel dopisu některé aktuální záležitosti v katolické církvi v Česku "nelogicky a bezdůvodně" spojuje se svou osobou.

V září Vlk vystoupil proti radikálním náboženským skupinám v Česku zaštiťujícím se křesťanstvím a katolickou církví. Jmenoval v té souvislosti i takzvané lefebvristy, tradicionalisty oficiální církví neuznávané a vyloučené, ale tvářící se podle něj jako její ultravěrní příslušníci.

Lefebvristé neuznávají vyloučení
K těmto kruhům se řadí i Rao, hovořící o sobě jako o praktikujícím římském katolíkovi, který miluje tradiční (tedy latinskou) mši. Čeští lefebvristé o Vlkovi tvrdí, že je veden zlou vůlí společensky ostrakizovat katolíky upozorňující na negativní důsledky liberalizačních procesů v katolické církvi.

"Nechápu, jak můžete z přednášky vyvozovat, že jsem přijel do Prahy šířit antiamerikanismus, který napomáhá 'nacionalismu', 'neonacismu', 'antisemitismu', 'lefebvrismu' nebo 'islamismu'," napsal Američan českému kardinálovi.

Rao se podle svého názoru naopak sám zastává obětí "extrémního nacionalismu a neofašismu", tedy obětí těch Američanů, kteří šíří "nový světový řád" karikující svobodu a demokracii a propagují myšlenku, že "právo patří mocným". Vlk necítí potřebu se k jeho textu více vyjadřovat.

Francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre (1905 až 1991), zakladatel Kněžského bratrstva sv. Pia X., vedl organizovaný odpor proti reformám 2. vatikánského koncilu z 60. let. Když v roce 1988 nedovoleně vysvětil čtyři biskupy, byl s nimi z církve exkomunikován. Lefebvristé vedení nyní Bernardem Fellayem však vyloučení z církve nepřijímají.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!