Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Amundsen dobude i sever

Česko

PRAHA Chcete znát pravé důvody, kvůli nimž se Petr Horký hodlá plahočit ledovou pustinou až na severní pól? Že chce poznat další kout světa? Že o tom chce natočit poutavý dokument?

Možná.

Režisér a cestovatel má ale i jiné hnací motory.

„Až tam dorazíme, zakopeme do ledu DVD s divadelní hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. To aby bylo jednou provždy jasno, že tam naši polárníci dávno byli,“ usmívá se Horký při zmínce hry z repertoáru Divadla Járy Cimrmana.

„Nehledě na to, že máme vážné pochybnosti o tom, že na severním pólu není stánek s občerstvením, jak tvrdil člen tehdejší expedice Varel Frištenský. Určitě se špatně díval, nějaký kiosek tam být musí!“ tvrdí s vážnou tváří.

Co by měli ve stánku na severním pólu prodávat?

„Při lednovém přechodu náhorní plošiny v Norsku jsem měl neuvěřitelně konkrétní představu guláše s knedlíkem a cibulí. A taky jsem smažákovej. K pití by tam mohli mít svařák,“ zasní se.

Má ještě jeden důvod, nikoli nepodstatný. „Jak známo, legendární badatel Roald Amundsen stanul jen na jižním pólu, kde byl vůbec první, severní pouze přeletěl. A jelikož je naším partnerem vodka Amundsen, my ho tam zprostředkovaně ve skle doneseme a bude mít oba póly,“ je rozhodnutý.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...