Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amundsen dobude i sever

Česko

PRAHA Chcete znát pravé důvody, kvůli nimž se Petr Horký hodlá plahočit ledovou pustinou až na severní pól? Že chce poznat další kout světa? Že o tom chce natočit poutavý dokument?

Možná.

Režisér a cestovatel má ale i jiné hnací motory.

„Až tam dorazíme, zakopeme do ledu DVD s divadelní hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. To aby bylo jednou provždy jasno, že tam naši polárníci dávno byli,“ usmívá se Horký při zmínce hry z repertoáru Divadla Járy Cimrmana.

„Nehledě na to, že máme vážné pochybnosti o tom, že na severním pólu není stánek s občerstvením, jak tvrdil člen tehdejší expedice Varel Frištenský. Určitě se špatně díval, nějaký kiosek tam být musí!“ tvrdí s vážnou tváří.

Co by měli ve stánku na severním pólu prodávat?

„Při lednovém přechodu náhorní plošiny v Norsku jsem měl neuvěřitelně konkrétní představu guláše s knedlíkem a cibulí. A taky jsem smažákovej. K pití by tam mohli mít svařák,“ zasní se.

Má ještě jeden důvod, nikoli nepodstatný. „Jak známo, legendární badatel Roald Amundsen stanul jen na jižním pólu, kde byl vůbec první, severní pouze přeletěl. A jelikož je naším partnerem vodka Amundsen, my ho tam zprostředkovaně ve skle doneseme a bude mít oba póly,“ je rozhodnutý.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat