Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Tahanice o Babišova syna. Soud odmítl řešit jeho zdraví, otec u výpovědi nebude

Andrej Babiš mladší na policii vypovídal ke kauze Čapí hnízdo. (13. září 2021) foto: Michal Turek, MAFRA

První týden soudního jednání o dotaci v kauze Čapí hnízdo v pátek završí výslech Andreje Babiše mladšího. Ten se po dřívějších nejasnostech k soudu dostaví, uvedl ve středu soudce Jan Šott. Kvůli líčení přijede ze Švýcarska. Expremiér Andrej Babiš se na čtvrtek i pátek z jednání omluvil. „Nechce přijít, aby ho znervózňoval. On chce syna šetřit,“ řekl Babišův advokát Eduard Bruna.
  15:44

Andrej Babiš mladší soudu nejprve sdělil, že je ve Švýcarsku a nepřicestuje. Soudce poté domluvil se Švýcary videokonferenci s ním na říjen, Babiš mladší ale později svůj názor změnil. Ve středu soudce Šott oznámil, že v pátek k soudu dorazí. „Svědek kontaktoval soud a sdělil, že v pátek bude vypovídat,“ uvedl.

Právníci předsedy hnutí ANO následně soudce požádali, aby se před pátečním výslechem Babišova syna provedlo znalecké posouzení jeho zdravotního stavu a toho, zda je schopen vypovídat. Soudce Jan Šott to během středečního jednání odmítl jako nedůvodné.

Andrej Babiš starší poté uvedl, že se páteční výpovědi svého syna u soudu nezúčastní. Soudu předal omluvenku na čtvrtek i pátek. „Vaše žádost je zcela v pořádku a záleží pouze na vás. Pokud se nedostavíte, jste omluven,“ uvedl soudce.

Páteční nepřítomnosti expremiéra po konci středečního jednání potvrdil i Babišův advokát Eduard Bruna. „Nechce přijít proto, aby to na jeho syna nemělo negativní vliv. Syn k němu nemá dobrý vztah a pan Babiš si myslí, že by ho (syna, pozn. red.) jeho přítomnost v sále mohla poškodit,“ řekl Bruna.

Ostatní členové Babišovy rodiny, kteří v kauze figurovali, měli u soudu svědčit ve středu dopoledne. Využili ale práva nevypovídat. Slova se namísto toho ujala obžalovaná Jana Nagyová, podle které nemá nikdo z Babišovy rodiny u soudu co dělat.

Otec ze mě udělal bílého koně, tvrdí syn

Policisté vyslýchali Andreje Babiše mladšího, který byl v minulosti také obviněn, v září loňského roku. Po své výpovědi novinářům řekl, že z něj otec udělal tzv. bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Seznam Zprávy následně uvedly, že Babiš mladší při výpovědi zpochybnil svůj podpis na smlouvě k nabytí čtyř akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. Státní zástupce Jaroslav Šaroch proto zadal soudnímu znalci ověřit, zda byl na smlouvě ke koupi akcií společnosti Farma Čapí hnízdo zfalšován podpis Andreje Babiše mladšího.

V úterý před soudem vypovídal expert na písmoznalectví Aleš Čulík, který měl původ podpisu objasnit. K jednoznačným závěrům však znalec nedospěl. A to kvůli nedostatku srovnávacích podpisů Andreje Babiše mladšího z doby, kdy k podpisu smlouvy mělo dojít. „Přes veškerou snahu se srovnávací materiál zajistit nepodařilo, a to kvůli tomu, že Andrej Babiš mladší není trvale přítomen v České republice,“ uvedl písmoznalec Čulík.

U některých podpisů Andreje Babiše mladšího byly podle znalce nalezeny částečné shody s podpisy jeho otce. „Nelze z toho však konstatovat jednoznačnější závěry kvůli nedostatku srovnávacích podpisů Andreje Babiše mladšího,“ doplnil znalec.

Stíhání Andreje Babiše mladšího zastavil v únoru 2020 státní zástupce Šaroch. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) usnesení přezkoumalo a ponechalo v platnosti. Trestní stíhání Babiše mladšího tak definitivně skončilo, NSZ přitom zohlednilo i jeho zdravotní stav.

Babiš junior je podle advokáta zdráv

Vztah mezi otcem a synem je narušený už dlouhou dobu. Babiš mladší tvrdí, že ho expremiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Ruskem okupovaný Krym, aby mu znemožnil vypovídat v kauze.

Předseda hnutí ANO tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. Babiš mladší loni začátkem září prohlásil, že je psychicky v pořádku. Podle advokáta má znalecké posudky jak z oboru psychiatrie, tak i z oboru psychologie a je psychicky zcela zdráv.

Policie případ údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym odložila v únoru 2021, podle ní rovněž nešlo ani o přestupek.

Obžaloba v kauze dotace na Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky.

Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu podala v únoru místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová.

Žalobce podle dřívějších informací navrhuje pro expremiéra tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest, zaplatit by měla půl milionu korun. Babiš i Nagyová od začátku vinu odmítají.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!