Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Andy Warhol stál půl miliardy korun

Česko

DRAŽBA AUTOPORTRÉTU V NEWYORSKÉ SÍNI SOTHEBY’S

NEW YORK Více než dvojnásobek odhadní ceny musel ve středu zaplatit kupec a nový hrdý majitel autoportrétu Andyho Warhola. Obraz vůdčí osobnosti amerického popartu dražený v aukční síni Sotheby’s ho tak stál 29 milionů dolarů (v přepočtu přes 585 milionů korun). Jak oznámily tiskové agentury s odvoláním na údaje aukčního domu, kupec si přál zůstat v anonymitě.

Odhadní ceny se před započetím dražby přitom pohybovaly mezi deseti a patnácti miliony dolarů.

A když se k výsledné částce připočítají ještě provize aukčního domu, nový majitel za dílo zaplatí celkem 32,5 milionu dolarů (více než 656 milionů korun). Dražený obraz, který pochází ze sbírky amerického módního tvůrce Toma Forda, vytvořil sám Andy Warhol v roce 1986. Tehdy, krátce před svou smrtí, pracoval na pěti autoportrétech velkého formátu.

Před půlrokem, v listopadu 2009, byl dražen jiný Warholův autoportrét. Pocházel z roku 1967, měl menší formát a prodán byl nakonec za 6,1 milionu dolarů. I tehdy odborníci odhadovali konečnou částku na mnohem menší – na 1,5 milionu dolarů. Při stejné příležitosti se v listopadu prodal také Warholův obraz s dolarovými bankovkami, za 43,7 milionu dolarů.

Vlastním jménem Andrew Warhola se narodil v Pittsburghu rusínským přistěhovalcům pocházejícím z rakousko-uherské vesničky Miková. Tam také v uplynulých letech vzniklo malé muzeum proslulého amerického umělce.

Autor: