Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ANKETA

Česko

Která kniha pro vás jako čtenáře byla z české literatury 90. let důležitá?

Petr Šabach Kdybych maturoval, což mi doufám nehrozí, a dostal otázku „česká literatura 90. let“, tak to postavím na Sestře, Českém snáři a za poezii na Magorově summě. Co by mi mohli vytknout?

Emil Hakl Všechno, co vyšlo v 90. letech, bylo důležité. Jednak se konečně vyrojily legendární texty, které měly auru zakázaného ovoce, a většina z nich se mi jako nedostatečně připravenému čtenáři jevila právě jako pouhý nosič aury, což byla důležitá zkušenost. A za druhé vyšlo několik desítek pro mě zásadních titulů, z nichž nejsem schopen žádný vypíchnout, protože fungují v kontextu. Michal Viewegh V 90. letech jsem českou prózu sledoval poměrně pozorně a mnoho knih jsem přečetl s upřímným zaujetím, nicméně při nejlepší vůli nejsem dnes schopen vybrat jednu či dvě, které by ty ostatní skutečně výrazně převyšovaly. Václav Kahuda Petr Hrbáč: Studna potopeného srdce, Pavel Kolmačka: Viděl jsi, že jsi, Jan Balabán: Prázdniny.

Z textů vzniklých v 90. letech, ale publikovaných později: Václav Ryčl: Pavilon číslo 13 a Emil Hakl: Konec světa. Tereza Boučková Ludvík Vaculík: Český snář. Ačkoliv tento román patří svým vznikem do let 80., pokládám ho za zásadní knihu (nejen) 90. let. Je výborně napsaný, a i když vypovídá velmi intimně o životě autora, je o nás všech tady a tehdy -a možná i teď!

Vlastimil Třešňák Jestli byla důležitá, nevím, ale rád jsem si četl a listoval v knize Přeloučský román, autoři Tomáš Mazal a Karel C. Novotný... Nečtu moc prózu, čtu naučné, ale Mazal a Novotný jsou přátelé, udělal jsem výjimku, a byl tomu rád... Jáchym Topol Všechny české knihy pro mě byly důležité, ať už jsem je četl, nebo ne, pár autorů, které mám ohmatané v knihovně a kteří mě teď na přeskáčku napadají: Petr Placák: Medorek, Jan Novák: Milionový jeep, Elena Lacková: Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou, Richard Glazar: Treblinka, slovo jak z dětské říkanky, básně Jiřího Koláře, Ivana Blatného, Egona Bondyho, J. H. Krchovského, Miloše Doležala, Petra Borkovce, Pavla Kolmačky a Petra Halmaye. Jiří Kratochvil Upřímně řečeno pouze možnost setkat se v kontextu české literatury s romány Milana Kundery; všechno ostatní z české literatury 90. let je nicotné a nestojí ani za psí štěk.