Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Annapolis, historická metropole USA

Česko

ANNAPOLIS Jaký je klíč k výběru místa konání mírové konference o Blízkém východě na americké půdě? Z bezpečnostních důvodů by mělo být dostatečně „odlehlé“, čímž se vylučují všechna velká města. A z důvodů čistě praktických by mělo být také v blízkosti hlavního města Washingtonu, což naopak vylučuje některá skutečně odlehlá a velice bezpečná místa ve Spojených státech.

Neomylně tak vyjednávači končí někde v Marylandu nebo Virginii, tedy dvou amerických státech, na jejichž pomezí americké hlavní město leží. Proto už se v minulosti jednalo v prezidentském sídle v Camp Davidu nebo v konferenčním centru v marylandské přírodní rezervaci Wye River. Podle tohoto klíče padla letos volba na zhruba šestatřicetitisícový Annapolis.

Hlavní město státu Maryland je však přece jen něčím jiné. Tak především je to jedno z nejstarších měst ve Spojených státech - založeno bylo už v roce 1649. Původní název zněl Providence, v roce 1694 však bylo na počest britské princezny a pozdější královny Anny Stuartovny přejmenováno na Annapolis.

Město leží v místech, kde se řeka Severn vlévá do zátoky Chesapeake, zhruba 50 kilometrů východně od Washingtonu a 40 kilometrů jižně od Baltimore. Dva roky slávy zažilo v letech 1783 a 1784, po něž byl Annapolis prvním mírovým hlavním městem USA. V roce 1784 právě zde pozdější prezident George Washington podepsal Pařížskou mírovou smlouvu, která garantovala americkým koloniím nezávislost na britské koruně.

Nyní je Annapolis známé hlavně díky Námořní akademii, založené už v roce 1845. Právě v jejím areálu se bude jednat o budoucnosti Blízkého východu.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...