Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odstranění urážlivých plakátů z úřadu zaplatí ANO, očekává hejtmanka Pecková

Středočeská hejtmanka Petra Pecková foto: Jakub Stadler, MAFRA

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) očekává, že ANO zaplatí náklady na odstranění dehonestujících plakátů na krajském úřadu a postaví se ke kauze čelem. Mladík, který podle záznamů z kamer plakáty spojující hejtmanku s korupční kauzou Dozimetr rozvěšoval, se do budovy dostal spolu s marketingovým specialistou hnutí ANO Danielem Köpplem. ANO účast na vylepování plakátů odmítá. Věcí se zabývá pražská policie.
  13:33aktualizováno  16:28

Podle ředitele středočeského krajského úřadu Jana Loušky oklamali recepční tím, že někomu něco nesou a počkají na něj u vrátnice. Louška řekl, že pochybila recepce, měla trvat na předložení dokladů, jak je obvyklé u všech návštěv na úřadu.

Letáky se na krajském úřadu objevily 30. října, kdy se konalo krajské zastupitelstvo. Pecková dnes uvedla, že očekává, že ANO zaplatí škodu za vyčištění chodeb, nástěnek, pánských toalet a dalších míst, kde byly plakáty vylepené. Výši nákladů vyčíslí úklidová firma. „Přijde mi to zvrácené, je to absolutně neetické,“ uvedla Pecková.

„My s tím jako zastupitelský klub nemáme vůbec nic společného, pro mě je to stejné překvapení jako pro kohokoliv jiného,“ řekl místopředseda krajského zastupitelského klubu ANO Martin Herman.

Hejtmanka v pondělí opakovaně odmítla jakékoli spojení s kauzou Dozimetr, která se týká zakázek v pražském dopravním podniku (DPP) a v níž policie navrhla obžalovat 11 lidí. „NIkdy jsem nebyla ani policií pozvána na výslech,“ dodala. V souvislosti se šířením pomluv a křivého obvinění podala trestní oznámení, další podal krajský úřad. „Způsob ovlivňování na chodbách úřadu považuji za naprosto nepřípustný,“ doplnil Louška. Věcí se dál zabývá policie.

Vylepováním se zabývá policie, napsal v pondělí server Neovlivní.cz s odkazem na mluvčího krajského úřadu Davida Šímu. Zatím nestanovila právní kvalifikaci.

Mladíka, který podle záznamů z kamer plakáty rozvěšoval, do budovy dostal marketingový specialista hnutí ANO Daniel Köppl. S mladíkem se pak po budově pohyboval. Köppl serveru řekl, že s vylepováním plakátů nemá nic společného a mladíka nezná. Někteří uživatelé sociální sítě X mladíka ztotožnili jako člena mladé ANO Tomáše Grose.

„V dané věci bylo ze strany hejtmanky Peckové podáno trestní oznámení, stejně tak byla i krajským úřadem celá záležitost předána policii k prošetření,“ sdělil serveru mluvčí Šíma. Krajský úřad podle něj na základě kamerových záznamů a vyjádření lidí z budovy úřadu má podezření na to, kdo plakáty mohl vyvěsit.

Autoři: ,