Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ANO vyzvalo vládu, ať zveřejní, kolik Česko přispěje na munici Ukrajině

Česko

  10:37aktualizováno  10:55
Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček vyzval vládu, aby zveřejnila výši finanční pomoci České republiky při nákupu munice Ukrajině napadené Ruskem. „Nechceme, aby vláda sdělovala utajované informace, ve smyslu od koho přesně se nakoupila jaká munice, ale aby řekla jednu jedinou věc: kolik ta pomoc bude činit,“ řekl na dotaz iDNES.cz Havlíček.

„Stínová vláda nijak nerozporuje nákup munice pro Ukrajinu. Nesouhlasíme s postupem vlády, která o investicích do této aktivity rozhodla v utajeném režimu, přestože se jedná o veřejné prostředky,“ kritizoval ve čtvrtek Havlíček.

„Jsme přesvědčeni, že občané, ale i opozice pochopitelně, jsou opakovaně stavěni do situace, kdy nemají informace o tom, jak a v jakých finančních rámcích nakládá vláda s prostředky v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl předseda stínové vlády ANO. Pokud výši pomoci mohou publikovat jiné státy jako Kanada či Nizozemsko, není důvod, aby vláda tajila informace a nahrávala dezinformátorům, řekl předseda stínové vlády ANO.

„Nedá se nic dělat, tady musím dát opozici za pravdu. Daňový poplatník má právo vědět, kolik na tuhle správnou věc přispívá a neexistuje důvod, proč by samotná výše příspěvku měla být utajena,“ reagoval na požadavek opozičního ANO na sociální síti X bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vláda schválila další pomoc Ukrajině, do nákupu munice se zapojilo už 20 zemí

Premiér Petr Fiala ve středu po jednání vlády řekl, že schválila další příspěvek Česka do iniciativy na nákup munice z mimounijních zemí. Výši příspěvku neuvedl.

Řekl ale, že do iniciativy s nákupem munice zemi napadené vojsky ruského diktátora Vladimira Putina se zapojilo už 20 zemí a děkoval zemím, které se k plánu nákupu připojily. Munice podle něj dorazí na místo v rámci týdnů až měsíců, což ovlivňuje situaci na bojišti už nyní.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že počet dělostřelecké munice, která má Ukrajině pomoci, není konečný. Původně plán počítal s nákupem 800 tisíc dělostřeleckých granátů.

Podle vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského pro agenturu Bloomberg by mohlo být množství dodané munice téměř dvojnásobné. „Že je nyní iniciativa tak široká, je dáno tím, že je to jediná cesta, jak dodat Ukrajině munici, kterou potřebuje ke statečné obraně,“ uvedl Fiala.

K iniciativě se ve středu oficiálně připojilo Portugalsko, které už dříve oznámilo, že přispěje sto miliony eur. „S danými zeměmi, které vyjádřily zájem se zapojit do naší iniciativy, uzavíráme memoranda o spolupráci,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...