Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Prahy přiletěl šéf diplomacie USA Blinken. Zúčastní se zasedání ministrů NATO

Americký ministr zahraničí Antony Blinken (26. dubna 2024) foto: AP

Do Česka ve středu večer přiletěl šéf americké diplomacie Antony Blinken. V Praze se zúčastní dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničí členských států NATO. Hlavním tématem jejich jednání bude válka na Ukrajině a příprava na červencový summit aliance ve Washingtonu.
  23:53

O Blinkenově příletu do Česka informovala na síti X ambasáda Spojených států v Praze.

Amerického ministra zahraničí přijme ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě prezident Petr Pavel. Ve stejný den se Blinken setká také se svým českým protějškem Janem Lipavským (Piráti), s nímž v Černínském paláci podepíše memorandum o spolupráci v boji proti dezinformacím. V programu má i jednání s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), která mu na vojenském letišti v Kbelích ukáže vojenskou techniku a další pomoc Česka Ukrajině.

S českými představiteli chce Blinken kromě pomoci Ukrajině mluvit také o „společné obranné modernizaci a prohlubování energetických vazeb“, píše se v prohlášení americké vlády. Žádné další podrobnosti o obsahu jednání v Praze Washington neuvedl.

Neformální schůzka ministrů zahraničí Severoatlantické aliance se v Praze uskuteční ve čtvrtek a v pátek. I když se neplánují žádné formální závěry, podle ministerstva zahraničí půjde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Ministři pražské setkání využijí také k bilaterálním setkáním.

Do Česka dorazí i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Hrad v úterý oznámil, že mu prezident udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Autoři: ,