Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Antimonopolní úřad bude moct využívat odposlechy, nasadí je proti firmám

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude nově moci využívat policejní odposlechy. Počítá s tím novela o ochraně hospodářské soutěže, kterou prezident Petr Pavel podepsal, informoval Hrad. Odposlechy bude moct ÚOHS používat jen v některých případech. Kvůli předpisům EU navrhla vláda novelu především proto, aby se zpřesnily požadavky na fungování úřadu i jeho představitelů.
  16:10

ÚOHS bude podle novely oprávněný odposlechy využít, když bude prověřovat uzavření utajované horizontální dohody nebo jednání ve vzájemné shodě, jejichž cílem je narušení hospodářské soutěže. Bude moci použít jako důkaz záznam telekomunikačního provozu, údaje o telekomunikačním provozu nebo záznam pořízený při sledování lidí a věcí opatřených v trestním řízení.

Týkat se to bude důkazů získaných v souvislosti s vyšetřováním stanovených trestných činů týkajících se hlavně porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Změna zákona v reakci na evropskou směrnici z roku 2018 posiluje postavení antimonopolních úřadů. Cílem je zaručit, že uplatňování vnitrostátních právních předpisů o hospodářské soutěži nepovede k jinému výsledku než při použití evropského práva.

Směrnice má zajistit také to, aby tyto úřady měly vždy dostatek zdrojů finančních, lidských i technických. Antimonopolní úřad bude muset v návaznosti na směrnici ze zákona postupovat ve své činnosti nezávisle a nestranně a nesmí přijímat pokyny od orgánů veřejné moci a dalších lidí.

Lhůta pro zapracování směrnice do českého práva uplynula už 4. února 2021.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!