Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Arab vadí Čechům víc než Izraelec. Židé paradoxně lidem nepřekážejí

Česko

  16:36
PRAHA - Mít za souseda Izraelce by vadilo dvěma z pěti Čechů, Arab by byl nepříjemný 60 procentům lidí. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio. Židy v sousedství by podle průzkumu nechtělo 18 procent lidí.

Ilustrační foto. foto: Roman VondroušČTK

Nejvíce by ale Čechům vadilo mít romské sousedy - v tomto smyslu se vyjádřilo 76 procent lidí.

Nejméně, desetině lidí, by vadili Slováci, uvedl průzkum týkající se

Antisemitismus v této zemi je naštěstí záležitostí okrajovou, míní Fischer

"Antisemitismus v této zemi naštěstí není doma. Je naštěstí záležitostí okrajovou, extrémní. S jeho hrubými projevy se dokážeme vypořádat," řekl premiér Jan Fischer na konferenci k 20. výročí obnovení diplomatických styků mezi Českem a Izraelem. Přesto ale společnost nesmí tento problém podceňovat.

Česko je podle premiéra připraveno pomoci se zprostředkováním mírových rozhovorů na Blízkém východě, protože má dobré vztahy s Izraelem i s arabskými státy.

Vztahy Československa od jeho vzniku v roce 1918 a sionistického hnutí, z jehož popudu vznikl o 30 let později Stát Izrael, byly vstřícné až do začátku 50. let. Poté se ochladily a opětné sblížení přinesl až pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě koncem 80. let.

postoje lidí k Izraeli. Zveřejněn byl na konferenci k dvacátému výročí obnovení diplomatických styků mezi Českem, respektive bývalým Československem, a židovským státem.

Rozdíly ve vnímání Židů a Izraelců jsou zřejmě dány pocitem české veřejnosti, že Židé byli v historii vždy integrální součástí společnosti, soudí průzkum. Tomu patrně nasvědčuje i to, že Izraelce jako rodinného příslušníka by nechtělo 60 procent dotazovaných, přičemž Žida asi třetina lidí, což je skoro o polovinu méně.

Nejvíce (84 procent) by lidé podle výsledků průzkumu nechtěli mít v rodině Roma, 77 procentům by vadil jako člen rodiny Arab, 73 procentům Vietnamec a 66 procentům Ukrajinec. Lidem by vesměs nevadilo mít v rodině Slováka.

Průzkum také zkoumal postoje lidí k dědictví židovské kultury. U téměř 70 procent lidí se ukázaly jako pozitivní. U vnímání izraelské kultury je to pak o něco méně, 53 procent kladných postojů.

Skoro 40 procent lidí nebylo v průzkumu schopno říci jakékoli historické souvislosti týkající se Izraele. Necelá třetina se odvolávala na křesťanství, Ježíše a biblické příběhy, jen čtyři procenta zmínila holokaust a dvě procenta druhou světovou válku. Nejvíce charakteristickou vlastností Izraelců je podle dotazovaných agresivita.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč