Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Arbitráž prý pro Hudlera nic nezmění

Česko

PRAHA NHL, nebo KHL? Hokejista Jiří Hudler má zcela jasno. Minimálně příští sezonu odehraje v moskevském Dynamu a nic na tom nemůže změnit výrok arbitráže, jejíž slyšení má Hudler naplánované na dnešek.

Tak alespoň vysvětlil LN celou záležitost hráčův zástupce Pavel Maršoun. Ten zároveň popřel, že by Hudlera, který se sám arbitráže nezúčastní, zastupoval jeho americký agent Petr Svoboda. „Na slyšení nebude. Vše už je s Detroitem domluvené, takže to není potřeba,“ poznamenal.

Hudler by tedy měl odejít do Ruska, kde na začátku července podepsal dvouletou smlouvu. Jenže český forvard, kterému v Red Wings skončila smlouva a nedohodl se na nové, se přihlásil k arbitráži, tedy k soudu, který vyslechne obě strany a určí výši platu.

„Věc zkoumali právníci, ani uvnitř NHL nedošli k jasnému závěru, jestli má Hudler k Detroitu smluvní vztah, když se přihlásil k arbitráži,“ upozornil šéf KHL Alexander Medvěděv na zasedání výboru Mezinárodní hokejové federace v Curychu.

V případě ale, že Detroit akceptuje výši platu, bude Hudler stále hráčem letošního finalisty Stanley Cupu. „Počkáme na výsledek zámořského hokejového soudu, do té doby nezaregistrujeme smlouvu Jiřího Hudlera s Dynamem,“ dodal Medvěděv.

Podle Maršouna ale už nic nemůže změnit to, že pětadvacetiletý hokejista odehraje příští sezonu v KHL. „Arbitráž jen bude jednat o platu, který Jirka dostane, když se pak po roce nebo po dvou do NHL vrátí. Nadále by pak také měl patřit Detroitu. Záleží ale na klubu, jestli rozhodnutí arbitráže akceptuje,“ vysvětlil.

Transfer ale ještě oficiálně potvrzen nebyl. „V Ruské hokejové federaci začnou pracovat až 2. srpna a až potom se bude posílat transferkarta,“ řekl Maršoun.

Mezi NHL a KHL není podepsaná smlouva, ale obě strany se dohodly, že budou respektovat platné smlouvy hokejistů v jedné nebo druhé soutěži.

Po arbitráži bude stěžejní reakce Detroitu. Jestli se s Hudlerovými zástupci dohodl, že hráč může odejít do KHL, ale při návratu do zámoří bude patřit Detroitu, tak je situace vyřešena. Jestli ovšem budou zástupci Red Wings chtít Hudlera zpět, tak se podle Medvěděva bude muset Dynamo se svou novou posilou rozloučit.

***

Co je arbitráž?

Arbitráž je prostředek, jak vyrovnat spory o platu hráče po uplynutí jeho kontraktu. O arbitráž může žádat hráč, který má v NHL odehrány minimálně čtyři sezony. K arbitráži může vzít hráče i klub, ale pouze jednou, a plat mu může snížit maximálně o 15%původního příjmu. U soudu se obě strany snaží dokázat, proč má hráč dostat určitý plat. Když soud částku stanoví, klub ji může odmítnout a hráč se s tímto platem stane nechráněným volným hráčem.

Autor: