Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Letecká základna otevře brány. Návštěvníkům předvede i nové americké vrtulníky

Česko

  18:02
Po šesti letech se fanouškům armádní techniky otevře brána vojenského letiště u Náměště nad Oslavou. Den otevřených dveří přinese na Prvního máje ukázky a prohlídky pozemní i letecké techniky. Poprvé piloti předvedou letovou ukázku amerických vrtulníků Venom a Viper, které armáda zavádí do výzbroje.

Bitevní vrtulník AH-1Z Viper, v pozadí UH-1Y Venom. foto: army.cz

„Z letecké techniky se dále představí transportní vrtulníky Mi-171Š, záchranný vrtulník W-3A Sokol, stíhací stroje Jas-39 Gripen, L-159, transportní letouny CASA-295, L-410. Z pardubického centra leteckého výcviku přiletí cvičný vrtulník Enstrom 480, Zlín Z-142 s Martinem Šonkou a L-39C Albatros. Kromě toho se rovněž představí vrtulník AH-1S Cobra, policejní vrtulník Bell 42 a historická letadla skupiny Red Baron,“ vyjmenovala mluvčí základny Štěpánka Tříletá.

Z armádní pozemní techniky uvidí příchozí kolové obrněné vozidlo IVECO, Pandur II, LRD 130 Kajman, vozidlo Dingo nebo tanky Leopard a T-72 M4CZ. Prezentovat se budou i ženijní prostředky z Bechyně jako je pyrotechnický robot Talon či prostředky protivzdušné obrany z raketového pluku Strakonice.

V doprovodném programu pak nebude chybět vystoupení Vojenské hudby Olomouc, ukázky bojového umění nebo výcviku služebních psů a dravců.

Letiště se pro armádní příznivce otevře 1. května v 9 hodin a uzavře se v 16 hodin. Vstup sice bude zdarma, ale parkování uvnitř areálu a na přilehlých plochách u obce Sedlec a v kasárnách Vícenice bude zpoplatněno.

O akci bývá tradičně velký zájem. Poslední den otevřených dveří zde navštívilo téměř třicet tisíc diváků.

Na vrtulníku Viper je vidět, že vznikl pro 21. století, hodnotil expert (17. srpna 2023):

17. srpna 2023

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...