Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obranný rozpočet bude poprvé nad dvěma procenty HDP. Opozice je proti

Ministryně obrany Jana Černochová při jednání vlády 16. srpna 2023 foto: Úřad vlády ČR

Výbor pro obranu dnes doporučil Sněmovně schválit rozpočet ministerstva obrany na příští rok. Podle předsedy výboru Lubomíra Metnara ale nejsou opoziční poslanci přesvědčeni o kvalitě připravovaného návrhu. Metnar to po jednání výboru řekl novinářům. Podle něj je navýšení příliš rychlé, skokové a na úkor jiných resortů.
  18:22

Podle náměstka ministryně obrany Františka Šulce je výše výdajů na obranu dobrým vzkazem pro občany, protože díky nim může ministerstvo „nakopnout“ modernizaci armády.

Ministerstvo obrany má podle návrhu rozpočtu příští rok hospodařit se 151 miliardami korun, což je zhruba o 40 miliard více proti letošnímu schválenému rozpočtu. Spolu s výdaji na obranu v dalších kapitolách rozpočtu ve výši 8,6 miliardy korun dosáhne částka bezmála 160 miliard korun, a přesáhne tak poprvé od vstupu Česka do NATO v roce 1999 dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Podle Metnara hnutí ANO vždy podporovalo směřování k výdajům na obranu ve výši dvou procent HDP, ale kontinuálním růstem, a ne na úkor jiných resortů. Podle něj je navýšení příliš rychlé a skokové. „Zpětná vazba je tím, že nejsme úplně přesvědčeni o kvalitě toho připravovaného rozpočtu,“ řekl.

„Jsme spokojeni velice, protože konečně začneme plnit závazek dvou procent HDP výdajů na obranu,“ řekl po jednání výboru Šulc. Podle něj je výše výdajů na obranu dobrým vzkazem pro občany, protože díky nim může ministerstvo „nakopnout“ modernizaci armády. „Vzhledem k tomu, jak nestabilní je svět, musíme být připraveni na ochranu našich občanů,“ dodal Šulc.

Vyjádření Černochové k OSN

Výbor dnes jednal mimo jiné také o rozpočtové kapitole Národního bezpečnostního úřadu. Opoziční poslanci chtěli do programu zařadit také bod k vyjádření ministryně obrany Jany Černochové z ODS, která v sobotu vyzvala k vystoupení ČR z OSN, a to kvůli podobě rezoluce vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem.

V souvislosti s hlasováním OSN Černochová na síti X uvedla, že se za ni stydí a Česko nemá v organizaci, „která fandí teroristům“, co dělat. Návrh na bod programu nebyl schválen. Podle Metnara chtěli opoziční poslanci vysvětlení, co ministryni k vyjádření vedlo, podle něj je nesmysl z OSN vystoupit, ačkoli souhlasí s kritikou usnesení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!