Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Armstrongovy plány brzdí zlomenina

Česko

Kdo se těšil na letošní premiéru Lance Armstronga na Giru d’Italia, musí být po jeho pondělním zranění zklamaný. Kdo věří, že se americký cyklista stihne uzdravit před Tour de France, má mnohem větší naději.

PRAHA „Bolí to jako v pekle,“ ulevil si Lance Armstrong, když pro něj začal závod Castillo a León ve Španělsku nepříjemnou nehodou. Dvacet kilometrů před koncem první etapy se zamotal do skupinového pádu. „Za sedmnáct let se mi podobné kolize vyhýbaly. Ale taková už je cyklistika. Není to ničí chyba,“ rozebíral karambol.

Do cíle už lídr stáje Astane nedojel v sedle, ale v sanitce. Lékaři rychle určili diagnózu: zlomená klíční kost. „Letím domů a za pár dní půjdu na operaci,“ vysvětil novinářům čekajícím u nemocnice ve Valladolidu další postup.

Když si zlomit kost, tak klíční Armstrong už nemohl odpovědět na mnoho otazníků, které se v souvislosti s jeho zraněním vynořily. Znovu závodit začal v lednu, ale letošní comeback sedmatřicetileté hvězdy měl vrcholit premiérovou účast na Giro d’Italia a pokusem přidat osmé vítězství na Tour de France. Zvlášť účast na Giru je ve vážném ohrožení. Už jen kvůli tomu, že začíná v Benátkách 9. května. A tak pravděpodobně přijde slavný závod o svoji největší atrakci.

Panice nepodlehl šéf Astany Johan Bruyneel, který se do Španělska hned vydal zkontrolovat situaci a nevyloučil ani, že Armstrong Giro stihne. Armstrong měl podle něj vlastně štěstí v neštěstí. „Kdybych si měl dobrovolně zlomit nějakou kost v těle, vybral bych si klíční. Nejrychleji srůstá.“

Pokračování na straně 21

Dokončení ze strany 24

I kdyby se naplnila příznivá předpověď, Armstrong by se pravděpodobně nestihl dostat do takové formy, aby v Itálii mohl aspirovat na nejvyšší příčky. To si uvědomuje také Bruyneel. „Potom bychom museli měnit strategii,“ vysvětlil.

Zatímco původní záměr vypadal tak, že by na Armstrongův úspěch pracovala i další obletovaná hvězda Alberto Contador, takhle by si mohli role prohodit. Jak by hierarchie fungovala, si měli vyzkoušet poprvé právě ve Španělsku. Do Tour de France by měl být Amstrong už zase v plné síle. „V březnu zlomená klíční kost rozhodně Lancův červencový start ve Francii neohrožuje,“ nešetřil s dalším sebejistým odhadem Bruyneel. I když Armstrong zůstává zdrženlivější, v tomto by se šéfem své stáje určitě rád souhlasil.

Autor: