Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

„Astronautka“ před tabulí

Česko

BRNO Naše fyzikářka absolvovala výcvik ve vesmírném středisku v Americe. Tak se možná budou chlubit žáci a studenti učitelky Jitky Piskačové z Brna. Letět do vesmíru by sice nemohla, ale na druhé straně na vlastní kůži poznala, jaké to asi je chodit po Měsíci či „jak to dělaj kosmonauti“.

Pětatřicetiletá učitelka fyziky a matematiky se vloni přihlásila do výběrového řízení programu Honeywell Educators@Space Academy a stala se jedním z osmi českých zájemců, kteří prestižní stipendium získali. „Napřed jsem měla hlavně strach, že to bude náročné fyzicky a že to nezvládnu. Nakonec to ale nebylo tak hrozné,“ hodnotí Jitka Piskačová červnový pobyt ve vesmírném středisku U. S. Space&Rocket Center v Huntsville ve státě Alabama.

Na účastníky programu čekalo padesát hodin odborného školení a intenzivní studijní plán zaměřený na vesmír a jeho výzkum. „Pod vedením odborných lektorů jsme se změnili na čas zase v žáky, a nebylo to na škodu. Člověk si třeba sám na sobě znovu prověřil, jak důležitá je při práci pochvala,“ podotýká učitelka. Pedagogové si vyzkoušeli i simulaci letu v raketoplánu, krizové přistání porouchaného vrtulníku na vodě nebo prostřednictvím různých přístrojů chůzi v beztížném stavu. „Částečně to byl i kurz zaměřený na zážitkovou pedagogiku. Naučili jsme se spoustu her, pokusů a možností, jak dětem přiblížit i složité věci z fyziky či přírodních věd,“ upřesnila pedagožka. I znuděné deváťáky by možná zaujalo otestovat si, jak se v kosmické lodi chodí na záchod. „Opravdu to není nic jednoduchého. Museli jsme si přivázat malý papírový kroužek na zadek a přesně se trefit na stejně malý kroužek na sedadle...“ směje se Piskačová, která se z pobytu v USA vrátila spokojená. „Podle učebního plánu se výzkumu vesmíru u nás věnovala s bídou jedna vyučovací hodina. Už teď vím, že ani tři mi stačit nebudou a že to budu učit úplně jinak,“ míní.

Projekt má pomoci v USA řešit podobný problém, s jakým se potýkají i české školy, a potažmo trh práce: nedostatek studentů, kteří si vybírají přírodovědné obory a matematiku. Nalákat je prostřednictvím atraktivních hodin plných pokusů ale u nás tak snadné nebude. „Peníze na pomůcky nejsou, a když si na začátku roku požádáte o výkresy, na konci je možná dostanete,“ dosedá učitelka z vesmíru na tvrdou českou zem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: