Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Atletické zlato se změní v diamanty

Česko

Atleti, na start! Diamantová liga je tady. Lukrativní čtrnáctidílný seriál, který vystřídá dosavadní Zlatou ligu a v jehož závěru bude ve dvaatřiceti disciplínách rozdán stejný počet diamantů, začne dnes v katarském Dauhá.

PRAHA Ve hře je hodně. Už nejde o bitvy v deseti až čtrnácti disciplínách okořeněné vidinou podílu na jackpotu v podobě milionu dolarů nebo kilogramů zlata. Atletika, která dosud platila za konzervativní sport, sáhla k radikální změně.

Kromě 32 diamantů v ceně 80 000 dolarů pro celkové vítěze bude na všech mítincích rozděleno dalších 450 000 dolarů. Pro vítěze každého závodu je připraven bonus v hodnotě 10 000 dolarů, prémie jsou odstupňovány až do osmého místa.

Celkové prémie za umístění přesáhnou 6,6 milionu dolarů.

„Naším cílem bylo připravit pro atletiku sezonu s novou strukturou a vytvořit atraktivnější produkt jak pro atlety, tak pro diváky na stadionech a u televizních obrazovek. Chystáme také lepší choreografii mítinků, atletika se musí víc začlenit do zábavního průmyslu. Jsem přesvědčený, že děláme správnou věc,“ citovala agentura Reuters šéfa mítinku v Curychu, zřejmě nejslavnějšího na světě, a místopředsedu komise IAAF pro Diamantovou ligu Patricka Magyara.

Špotáková: Je to obrovská změna, šanci teď mají všichni „Je to obrovská změna. Diamantová liga umožní rovněž oštěpařkám zúčastnit se závodů, kterých se nikdy zúčastnit nemohly. Bývalá Zlatá liga neměla ženský oštěp v programu. Byť jsem si nikdy nestěžovala, připadaly jsme si odstrkované. Teď mají všichni stejnou šanci,“ přiblížila Barbora Špotáková, jeden z ambasadorů seriálu.

Diamantová liga se skládá ze čtrnácti mítinků, v každé ze 32 disciplín se bude soutěžit sedmkrát. Bodují vždy první tři atleti (čtyři, dva a jeden bod), ve finále (první část disciplín 18. 8. v Curychu, druhá 27. 8. v Bruselu) se budou udělovat dvojnásobné bodové hodnoty.

Celkovým vítězem každé disciplíny se stane atlet s nejvyšším počtem bodů. V případě rovnosti bodů rozhodne celkový počet vítězství, případně pořadí v Curychu, resp. v Bruselu.

Do Dauhá, kde Diamantová liga dnes startuje, zamířila právě Špotáková. Její start byl ale ohrožen.

Olympijskou vítězku totiž jako vždy v úvodu sezony trápila v přípravě pravá achilovka. „Zvažovala jsem, zda účast nezrušit, ale riskovat se v atletice musí. Achilovka je přetížená, ale starám se o ni. Překonala jsem to vždycky, tak snad i letos,“ uvedla před odletem osmadvacetiletá světová rekordmanka, která se radila s odborníky.

„Byla jsem i u Pavla Koláře, konzultací bylo víc. Výsledkem je zjištění, že můj stav je hraniční. Chtělo by to prý ještě týden... Musím být opatrná. Bojím se, abych se nevyhecovala příliš. Je těžké držet se v závodě zpátky. Ale těším se a věřím, že s tejpem to bude v pohodě,“ dodala Špotáková.

Absolvovala také celkové vyšetření. S jakým výsledkem?

„Až na tu achilovku jsem prý zdravá. To je dobré vědět, ne?“ smála se.

***

DIAMANTOVÁ LIGA

* PROGRAM

14. května – Dauhá

23. května – Šanghaj

4. června – Oslo

10. června – Řím

12. června – New York

3. července – Eugene

8. července – Lausanne

10. července – Gateshead

16. července – Paříž

22. července – Monako

6. srpna – Stockholm

13.

–14. srpna – Londýn

19. srpna – Curych (první finále)

27. srpna – Brusel (druhé finále)

* PREMIÉRA V DAUHÁ

V Dauhá bude dnes chybět trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman Usain Bolt z Jamajky, chystá se na dvoustovku až 23. května v Šanghaji. Představí se ale řada dalších hvězd, mezi nimi i Barbora Špotáková. Soupeřkou jí bude i Ruska Maria Abakumovová, jež dosud v sezonách závodila málo a chystala se na vrcholy roku. Nastoupí i tyčkařka Jiřina Ptáčníková a diskařka Věra Cechlová. ČT bude seriál vysílat živě.

* VÍC SOUBOJŮ S HVĚZDAMI

Při rozšířeném programu seriálu se dá očekávat větší účast českých atletů, například příští týden v Šanghaji mají závodit oštěpaři Veselý s Frydrychem a výškař Bába. „Ve Zlaté lize naše přední disciplíny nebyly, teď čeká nejlepší české atlety kvalitní konfrontace. To může být přínosem pro zvládání soutěží na vrcholných podnicích roku,“ říká předseda atletického svazu Libor Varhaník.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!