Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Avatar přinese miliardu dolarů

Česko

LOS ANGELES Americká kina mají za sebou víkend s nejvyšší tržbou všech dob. Velkou zásluhu na tom má vědecko-fantastický film Avatar režiséra Jamese Camerona, který láme historické rekordy mezi trojrozměrně promítanými snímky.

Za prvních deset dní od uvedení do kin už lidé na celém světě za možnost zhlédnout „revoluční“ snímek utratili 617,3 milionu dolarů. Distribuční společnost 20th Century Fox, která patří do Murdochovy mediální skupiny News Corp, oznámila, že ze 110 zemí, kde se film promítá, nebyl jedničkou v návštěvnosti pouze v Indii. Tamní publikum dalo přednost filmu z domácí bollywoodské produkce.

Jen ve Spojených státech a v Kanadě přinesl Avatar kinům 212,3 milionu dolarů. Důležité je, že ani v druhém týdnu od premiéry neopadl o film zájem. Zatímco v prvním týdnu diváci v USA za Avatar zaplatili 77,34 milionu dolarů, druhý týden to bylo 75 milionů, což je jen nepatrný pokles o tři procenta. V druhém týdnu přitom u většiny divácky úspěšných snímků klesají tržby o třicet až padesát procent. Podle lidí z branže by tak světové tržby mohly překročit hranici jedné miliardy dolarů. „Ten film se bude promítat a promítat, to vám mohu zaručit,“ řekl agentuře AP Bert Livingston, který má v 20th Century Fox na starosti distribuci.

Filmařům se však podle něj pro letošní Vánoce podařilo namíchat atraktivní koktejl. „Teď se nám opravdu daří. Všichni mají v kinech dobré filmy,“ dodal Livingstone. Podle prvních údajů z nedělního večera v pokladnách severoamerických kin skončilo téměř 300 milionů dolarů. Druhé místo na americkém žebříčku patří snímku Sherlock Holmes britského režiséra Guye Ritchieho. Diváci za něj v kinech utratili 65,4 milionu dolarů. Druhý díl trikového filmu Alvin a Chipmunkové skončil třetí.

Avatar kraloval na žebříčku návštěvnosti i v českých kinech. První víkend po svém uvedení přilákal podle Unie filmových distributorů do sálů více než 111 tisíc diváků. Ti v pokladnách nechali téměř 18 milionů korun.

Avatar je nejdražším filmem v historii. Náklady na jeho výrobu se odhadují až na půl miliardy dolarů. Produkční společnosti jsou potěšeny hlavně úspěchem trojrozměrné technologie, na niž chtějí v budoucnu více sázet. Jen letos už šlo do kin 35 filmů natočených trojrozměrně.

***

Hit Avatar

Děj filmu se odehrává v roce 2154 na fiktivním měsíci jménem Pandora, kde panují podobné podmínky jako na Zemi. Lidé se rozhodli vytěžit nerostné bohatství na Pandoře, ale místním obyvatelům se to nelíbí, neboť lidská invaze ohrožuje jejich existenci. Film s ekologickým poselstvím se však do historie nezapíše svým příběhem, ale díky technologickému zpracování.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!