Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Až se jednou vrátím, půjdu jedině do Baníku

Česko

říká fotbalista Miroslav Matušovič, jehož kontroverzní přesun z Bazalů na Letnou se stal symbolem nenávisti mezi Baníkem a Spartou

LIMASSOL/PRAHA Z Baníku do Sparty před ním odešla celá řada hráčů, ale jen v jeho příběhu se naplno zhmotnila nepřekonatelná propast mezi oběma kluby.

Když Miroslav Matušovič (29) na jaře 2004 táhl Baník za titulem, nosila ho na ramenou celá Ostrava. Jenže všechno se otočilo o půl roku později, když utekl do nenáviděné Sparty. A na Matušoviče se svorně pískalo na Bazalech i Letné.

Možná i kvůli vyhrocenému přestupu už Matušovič nikdy nezářil jako kdysi a znovu pookřál až loni, kdy „zmizel“ na Kypr. „Ale ničeho nelituju,“ ujišťuje záložník kyperského Apollonu Limassol.

* LN Až v neděli nastoupí Baník proti Spartě, bude to pro vás hodně nostalgický pohled?

Samozřejmě. Zažil jsem toho hodně v Baníku i Spartě, všude jsem získal titul. Teď o něj bojují oba kluby spolu, tak je to takové divné. Myslím, že si Sparta z Ostravy odveze bod, což je pro ni hodně důležité. Pak si to už pohlídá.

* LN Komu budete držet palce? Máte v tom už jasno?

Nechci ani jednomu stranit. Ať prostě vyhraje ten lepší. Je mi celkem jedno, jestli titul získá Sparta nebo Baník, hlavně ať pak dobře reprezentuje v pohárech.

* LN Vraťme se o pět let zpátky, kdy jste Baník vyměnil za Spartu. Napadlo vás tehdy, že ten přestup vyvolá tak velké emoce?

Nečekal jsem, že to bude až takové. Že na mě budou pískat fanoušci obou klubů... Ve Spartě se to po čase uklidnilo, ale v Ostravě to bylo pořád. Ale chápu to. Když odejde z Baníku hráč, kterého strašně milovali, ani se jim nedivím.

* LN Udělal byste to dnes znovu?

To by přece udělal každý. Chtěl jsem se někam posunout a dostat se do evropských pohárů. To se mi podařilo. Nelituju žádného kroku, který jsem ve své kariéře udělal.

* LN Lámal jste si hlavu nad tím, kde jste udělal chybu, že právě váš přestup byl tak složitý?

Říkám si to dodnes. Tehdy se říkalo, že jsem někde něco vykřikoval. A přitom to nebyla pravda.

* LN Myslíte vaše provokace směrem ke sparťanům, když jste ještě hrál za Baník?

Někdo si tenkrát něco vymyslel, a pak zkuste tolika lidem vysvětlit, že to byla fáma. Někdy stačí, aby jeden novinář něco napsal, a hned se toho chytnou další. Ani na Baník jsem nikdy neplival. Vždy jsem říkal, jak moc jsem mu vděčný za šanci hrát první ligu. A že jestli se někdy vrátím, tak jedině tam.

* LN Kdy jste si tu rivalitu mezi oběma kluby uvědomil nejvíc?

Při každém zápase, kdy jsme se Spartou hráli na Bazalech. Nejhorší to bylo poprvé, když každý čekal, až v Ostravě v dresu Sparty vyběhnou Řepka a Matušovič. Já už spíš víc vnímal rivalitu mezi Spartou a Slavií. Při ní šlo stranou, že do Sparty přišel nějaký Ostravák.

* LN Vyčítají vám v Ostravě dodnes ten přestup?

Řeknu to na rovinu. Když jdu proti nějakému hloučku, vykřikuje to každý. Ale když je pak potkám zvlášť, klepou mi na rameno, že by takový krok udělal každý rozumný člověk. Tak to prostě je.

* LN Dokážete si vážně představit, že se do Baníku ještě vrátíte?

Vy si to nedokážete představit?

* LN Po tom všem a s vaším jménem upřímně moc ne.

Záleželo by, jak by mi vedení pomohlo s tím, co by se asi dělo. Ve Spartě na mě také pískali, ale po měsíci všechno ustalo, a pak jsem vyhrával ankety oblíbenosti. Rád bych se do Ostravy jednou vrátil. Je to můj domov a jiný klub tam ligu nehraje. Baník mám v srdci.

* LN Pak mi neříkejte, že nebudete v neděli fandit Baníku.

Ale to víte, že jo. Titul bych jim moc přál. Já už to v Ostravě jednou zažil a přál bych to i těm klubům, co jsou tam teď. Je to totiž nádhera.

***

Matušovič Kyperský azyl Miroslav Matušovič za čtyři a půl roku odehrál za Spartu v lize 108 zápasů, jenže poslední rok nastupoval už jen sporadicky. I proto loni odešel do kyperského Apollonu Limassol v úplné tichosti. „Nechtěl jsem ve Spartě zůstat jen proto, že jsem tam měl dobrou smlouvu. Chtěl jsem hlavně hrát,“ říká dnes s odstupem času. Ostatně své vysvobození ze sparťanské nejistoty si pochvaluje. Apollon je momentálně čtvrtý a téměř jistě ho čeká play off ligy. „Kyperská liga je v Česku podceňovaná, ale je to kvalitní soutěž,“ tvrdí hbitý záložník.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!