Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Bába skokankám závidí klid

Česko

PRAHA Dnešní Novinářská laťka může pro Jaroslava Bábu (23) znamenat určitý oddech. Vítkovický výškař se cítí v dobré formě a rád by zaútočil na metu 230 centimetrů, která by znamenala limit pro halové MS ve Valencii a zřejmě i pro olympiádu v Pekingu.

Výškařský mítink doprovázený hudbou v Nákupním centru Metropole ve Zličíně (začátek 16.30) nebude totiž patřit do kategorie exhibičních. „Díky uznaným parametrům sektoru to bude regulérní závod, a proto mohou padnout limity,“ těší se Bába. „Kdyby šlo jen o exhibici, asi bych nestartoval, protože potřebuju platný výkon.“

* LN V Metropoli se bude skákat prakticky mezi nakupujícími. Jak se vám tak těsný kontakt zamlouvá?

Nebude to pro mě nic nového, protože jsem tam byl už před rokem. Ostatně i jiné výškařské mítinky se většinou odehrávají v stísněnějších prostorech, takže kontakt s publikem na nás nijak nepříznivě nepůsobí, spíš naopak.

* LN Cítíte při takových závodech větší povzbuzení než v koutě stadionu?

Dobrá atmosféra dělá i dobré výkony. Navíc si člověk může vybrat oblíbenou hudbu a lidi si podle své potřeby roztleskat. Je to sport, ale zároveň show pro lidi.

* LN Uslyšíme opět oblíbenou skladbu Jump od skupiny Van Halen?

Možné to je, ale rozhodnu se až před závodem. Skáču na ni už pět let, ale provází mě celým životem. Van Halen ji natočili v roce 1984, kdy jsem se narodil.

* LN Kdo je největším adeptem na vítězství v Novinářské laťce?

Určitě Rus Ivan Uchov, který nedávno v Hustopečích zdolal 236 centimetrů. Když mu vyjde závod, klidně skočí 240. Američan Jamie Nieto se trochu hledá, ale na OH v Aténách skončil těsně čtvrtý.

* LN Jak blízko jste od hranice 230?

Očekával jsem, že může padnout už při posledních dvou závodech. V Banské Bystrici jsem skočil 228 a 230 lehce shodil. Samozřejmě bych to chtěl mít za sebou co nejdřív.

* LN Na Valencii si brousí zuby tři čeští výškaři, i když limit nemáte ještě ani jeden. Byl byste hodně zklamaný, pokud byste v březnu na halovém vrcholu chyběl?

Určité zklamání by to bylo, ale ne tragédie. Letos je nejdůležitější olympiáda. Byly by to moje druhé hry a v Pekingu bych rád obhajoval bronz.

* LN Překvapuje vás, že vy, Janků ani Ton jste limit nezdolali?

Trochu překvapení to je. Tomáš měl problémy se stehnem a teprve začíná závodit. Sváťovi forma trochu kolísala, ale je to bojovník, určitě ještě něco předvede.

* LN Letos došlo k paradoxní situaci, kdy skokani zatím o limit jen usilují, ale výškařky ho mají už tři. Nezávidíte vašim kolegyním?

Jen to, že už mají klid, hlavně pro Peking. Důležité je výkony potvrdit na velkých závodech. Zatím se to holkám moc nedařilo, a tak bych jim strašně přál, aby ve Valencii nebo v Pekingu uspěly. Chtělo by to medaili. Alespoň jedna z nich by na ni mohla dosáhnout.

Autor: