Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nevěřte lžím a pomluvám, obhajuje Babiš neúčast na jednání o důchodech

Česko

  14:53aktualizováno  15:43
Poslanec a šéf ANO Andrej Babiš na svém účtu na sociální síti X zveřejnil video, ve kterém vysvětluje, proč se jeho hnutí nezúčastnilo dalšího jednání o důchodové reformě. To nakonec na Pražském hradě v pondělí proběhlo jen za účasti prezidenta Petra Pavla a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL. Podle Babiše další jednání ztrácejí smysl, protože koalice je odhodlaná novelu prosadit i přes nevoli opozice.

„Hlavní důvod byl, že pan Fiala i pan Stanjura řekli, že si to i tak přehlasují,“ řekl ve videu Babiš. Zároveň vytkl médiím, že dostatečně neinformují o starých slibech premiéra Petra Fialy.

„V médiích neslyšíte slib pana premiéra Fialy z listopadu 2022, že nebude souhlasit s navýšením věku odchodu do důchodu,“ upozornil Babiš.

Šéf ANO zaslal prezidentovi dopis, ve kterém uvedl, že hnutí „jasně“ definovalo, co chce: mimo jiné zastropovat věk odchodu do důchodu 65 let.

„Pan prezident je prý z vývoje zklamán, ale zklamáni jsme i my. Nechávat prázdné židle a občerstvení, přestože pan prezident několik dnů ví, že se naši zástupci jednání nezúčastní, to není důstojné úřadu prezidenta republiky. Pan prezident tímto divadlem jen potvrdil, že je prezidentem pětikoalice,“ řekl Babiš v dnešním videu.

„Toto není důstojné úřadu prezidenta republiky,“ ukazuje na videu Babiš fotografii z jednání, na kterém byly ponechány prázdné židle pro zástupce Hnutí ANO, kteří nepřišli. „Utrácíte na pohoštění peníze daňových poplatníků,“ vyčítá Babiš kanceláři prezidenta.

Jednání na Hradě o důchodech bez zástupců ANO

„Pokud SPD tvrdí, že chce participovat na okrádání našich důchodců, tak tady mají volné židle, pan prezident jim tam může dát cedulky,“ opřel se Babiš do dalšího opozičního hnutí, které podle ministra Jurečky bylo konstruktivnější v jednáních než právě Hnutí ANO.

„My na to jednání už nepřijdeme. Je mi to velice líto, ale musel jsem to říct,“ má jasno Babiš.

Po pondělním jednání prezident Pavel řekl, že trvá na tom, že důchodová reforma je nutná. „Snahu o dosažení kompromisu nevzdávám,“ řekl po setkání s Jurečkou. „Nemůžeme přihlížet, jak se deficit na důchodovém účtu zhoršuje. Konat musíme, když nebudeme konat teď, tak ten problém bude ještě horší,“ zdůraznil Pavel.

Před osmi lety, kdy byla důchodová situace lepší než dnes, by přitom nynější prezident společnou řeč s Babišem našel. V roce 2016 Babišovo ANO totiž samo navrhovalo zvýšit věk odchodu do důchodu.

„Je důležité říct občanům, že zastropování odchodu do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu. Protože čím nižší bude zastropování, tím méně peněz bude na důchody,“ vysvětloval tehdy Babiš.

Jurečka k tomu v pondělí řekl: „Je to reforma, na kterou tato země čeká 34 let. Ta reforma se týká dětí a vnoučat dnešních starobních důchodců.“

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...