Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Babiš i Zeman blahopřáli Dudovi ke znovuzvolení, těší se na další spolupráci ve visegrádské čtyřce

Česko

  14:17
Praha - Prezident Miloš Zeman věří, že budou spolu s polským protějškem Andrzejem Dudou pokračovat v rozvíjení česko-polské spolupráce na mezinárodní úrovni. Uvedl to v gratulačním dopisu k Dudově znovuzvolení, který v pondělí zveřejnil Pražský hrad. Dudovi blahopřál i premiér Andrej Babiš (ANO), který se těší na další spolupráci ve visegrádské čtyřce (V4) tvořené Českem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem.

Jednání premiéra Babiše s prezidentem Zemanem v Lánech. foto: Reprofoto/Twitter: Jiří Ovčáček

Zástupci opozičních stran upozorňují, že polské prezidentské volby ukázaly hluboké rozdělení polské společnosti.

Duda nadále zůstane v čele Polska. K prezidentským volbám přišlo téměř 70 procent lidí

„Pevně věřím, že se nám podaří navázat na úspěchy naší předchozí spolupráce a že ze svých funkcí přispějeme k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů a partnerství našich zemí v EU, NATO i V4,“ uvedl Zeman. „Vztahy mezi Českou a Polskou republikou jsou na výtečné úrovni. Naše země těží nejen z plodů rozvinuté ekonomické, politické a kulturní spolupráce, ale těší se také výhodám četných osobních vazeb a přátelství mezi českými a polskými občany. Děkuji Vám, že jste během svého předchozího mandátu dbal o česko-polské přátelství, stejně jako o rozvoj regionálních formátů a spolupráce ve střední Evropě,“ napsal v dopisu.

Babiš na twitteru gratuloval Dudovi v polštině. „Těším se na další spolupráci našich zemí v rámci visegrádské skupiny,“ napsal. Podle ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka je Dudovo znovuzvolení dobrou zprávou pro regionální spolupráci.

Polsky komentoval na sociální síti Dudovo vítězství i Jindrák. „Jeho znovuzvolení je dobrá zpráva pro česko-polské vztahy, V4 i jiné formy regionální spolupráce. Nemohu se dočkat na pokračování naší spolupráce,“ uvedl. Oficiální blahopřejný dopis českého prezidenta Miloše Zemana byl podle Jindráka již do Polska odeslán.

Volební výhru současného polského prezidenta uvítal i předseda SPD Tomio Okamura. „Prezident Duda je člověk, který má podporu strany PiS, která hájí konzervativní a národní zájmy, rodinnou politiku a je kritická k politice EU. V jeho zvolení je záruka posílení spolupráce formátu V4,“ uvedl na facebooku.

Zástupci opozičních stran upozorňují, že polské prezidentské volby ukázaly hluboké rozdělení polské společnosti.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová upozornila, že považuje za úspěch i výsledek poraženého kandidáta Rafala Trzaskowského, který prohrál o 2,5procentního bodu. „Před pár měsíci to vypadalo, že nebude ani druhé kolo, považuji proto výsledek Rafala Trzaskowského za úspěch. Špatnou zprávou je rozdělená společnost. Důsledkem je kampaň (Dudovy strany) PiS zaměřená na nenávist vůči LGBT,“ uvedla na twitteru. Kritizovala přitom zpravodajství polské státní televize, které považovala za nevyvážené.

O rozdělení polské společnosti psal i poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „V Polsku není komu gratulovat. Obávám se, že hluboké rozdělení polské společnosti se ještě posílí. To není dobrá zpráva pro Poláky ani pro jejich sousedy a Evropu. A pro nás to budiž mementem a poučením... nejen v osobě hlavy státu,“ uvedl Výborný.

Andrzej Duda po oznámení výsledků prvního kola prezidentských voleb v Polsku.

Podle téměř úplných výsledků, jež zveřejnila polská státní volební komise, Dudu podpořilo přes 51 procent voličů, Trzaskowského, kandidáta opoziční proevropské Občanské platformy, necelých 49 procent.

Prakticky jisté vítězství současného polského prezidenta Andrzeje Dudy v nedělních volbách hlavy státu podle polských komentátorů zachránilo vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) před závažnou krizí. Vláda hluboce rozdělené země může pokračovat v reformách, kvůli nimž vede ostré spory nejen s domácí opozicí, ale i s Evropskou komisí.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...