Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiš: Kdo vlastnil Čapí hnízdo v době dotace vím, ale neřeknu

Evropa

  12:37aktualizováno  13:48
Ministr financí Andrej Babiš sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. V pořadu Partie televize Prima uvedl, že chce počkat na vyšetření případu. Znovu odmítl, že by jakkoliv pochybil. Na přímý dotaz redaktora, zda firmu vlastnili jeho příbuzní, odmítl odpovědět.

Andrej Babiš, ilustrační foto. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2007 nebo 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vlastní. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií údajně proto, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se farma dostala koncem roku 2013. Část opozice tento postup vnímá jako dotační podvod. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.

Čapí hnízdo v dotacích chybovalo. Už v roce 2011 dostalo pokutu šest milionů

„Nechci se k tomu vyjadřovat. Tam probíhá nějaké vyšetřování. Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován,“ řekl Babiš s tím, že ví, kdo to byl. Ministr financí dostal v televizi prostor případ řadu minut bez přerušení vysvětlovat. Uvedl mimo jiné, že dopis s vysvětlením zašle všem koaličním poslancům.

Karel Gott tam měl narozeniny. Nic jsem neudělal

Babiš, který kauzu považuje za politickou kampaň, zopakoval, že on jako osoba Farmu Čapí hnízdo nikdy nevlastnil. Po svém dlouhém projevu ale pak nezvykle stručně zareagoval na dotaz, zda je pravda, že v čele společnosti figuroval bratr jeho partnerky nebo jeho nejstarší dcera. „K tomuto se nechci vyjadřovat. Já myslím, že se to vyšetřuje a určitě se to dovyšetřuje,“ podotkl. „Já jsem nepochybil, nic jsem neudělal,“ prohlásil.

DOKUMENT: Prohlášení Andreje Babiše k Farmě Čapí hnízdo

„Agrofert se stal strategickým partnerem farmy před přidělením dotace v roce 2008. Podepsal s farmou smlouvu o budoucí spolupráci, pronajal farmě pozemky na třicet let a poskytl ručení na úvěr ve výši 350 milionů korun na financování projektu. Bohužel projekt se v období krize v roce 2009 stal ztrátovým a předluženým. Naše firmy musely z důvodu ručení převzít tu firmu v listopadu 2013,“ řekl ministr financí.

Reportéra televize také zajímalo, jak Babiš vysvětlí svá slova z televizního dokumentu Matrix AB, kde o Čapím hnízdě hovoří jako o svém nejlepším projektu.

Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda. Hrozí vracení dotací

“Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa,” řekl v dokumentu. „Bylo to vytrženo z kontextu“, reagoval ministr financí. Film se podle něj snažil ho poškodit.

Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta Jiřího Javůrka a kol.

Babiš neustále opakoval, že celý případ je součástí cílené kampaně proti jeho osobě. „ODS a TOP09 nemá program. Mají Babiše,“ řekl.

„Je to pro veřejnost. Já zvu všechny lidi, aby se přišli podívat. Od 1. dubna se otvírá ekocentrum. Budou tam nové pavilony se surikaty, klokany, lemury. Já když tam přijdu, tak normálně platím,“ bránil šéf ANO projekt. „Karel Gott tam měl narozeniny. Já jsem nic neudělal,“ dodal.

Snížil mnohamilionovou pokutu Čapího hnízda na procento. Teď je náměstkem

Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37.000 korun plus odpovídající penále.

V prohlášení, které ukázal novinářům, ministr financí uvedl, že je připraven poskytnout veškerou součinnost orgánům, které věc vyšetřují. „Jestliže tyto zjistí moje pochybení, což důrazně vylučuji, pak se teprve bavme o mé politické odpovědnosti,“ napsal. Aby nevznikl dojem, že potřebuje převzetím farmy vydělat 50 milionů korun, navýšil Babiš o tuto částku rozpočet Nadace Agrofert.

Krotká KSČM a korektní premiér

Pravicová opozice chce kvůli kauze svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Komunisté se ale podle vyjádření svého předsedy Vojtěcha Filipa k požadavku asi nepřipojí. Filip

ČSSD: Kauza kolem Čapího hnízda je vážná, Babiš ji musí vysvětlit

vnímá kauzu jako spíše mediální než ekonomickou. Šéf komunistů řekl, že takové kauzy jen odvádějí poslance od práce.

Babiš také v debatě několikrát uvedl, že premiér Bohuslav Sobotka se podle něj zachoval korektně, když uvedl, že se svými závěry počká až do vyšetření případu.

Zcela jiný postoj má ODS, podle níž Babiš nedokázal věrohodně vysvětlit podezření, že k získání dotace si Agrofert pomohl podvodem. Odpovědi bude chtít znát během mimořádné schůze. Mohli by ji podpořit i někteří koaliční poslanci. „Myslím, že nadešel čas na svolání mimořádné schůze PS na téma Čapí hnízdo,“ napsal po debatě na twitteru místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Autoři: ,