Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Strategie vlády je neustále lidi strašit, aby je mohla zdanit, tvrdí Babiš

Česko

  18:16aktualizováno  21:25
Vláda Petra Fialy podle bývalého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše lže občanům, aby je mohla více zdanit. „Strategie této vlády je neustále lidi strašit. Žádná katastrofa ani bankrot tady nehrozí,“ řekl ve Sněmovně Babiš. Současná vláda podle něj straší lidi, aby se uskromnili.

„Česká republika má zdravé veřejné finance,“ prohlásil také ve Sněmovně Babiš. „Lžou, že chtějí ozdravovat veřejné finance, aby vám nedali peníze. Jsou to vaše peníze,“ řekl bývalý premiér.

„Zadlužení je deváté nejmenší v Evropské unii. A pan premiér si zároveň odporuje tím, že se chlubí, že agentura Moody´s nám vylepšila rating. Ano, to je pravda. Ale on vám zapomněl říct, že to vylepšila potom, co v rámci Fialovy vlády to zhoršila. Takže ten rating je stejný jak za nás,“ uvedl Babiš.

„Je profesionální lhář a nevěřte mu,“ řekl také o předsedovi vlády. Navrhl bod jednání „Lži premiéra Fialy o veřejných financích“, ale to mu neprošlo.

Jurečka vás poslal za kravami a udělal z vás úplného idiota, řekl premiérovi Babiš

Vrátil i k tomu, jak v době, kdy protestovaly tisíce lidí při protestů odborů, premiér Fiala vyrazil na návštěvu zemědělského družstva na jižní Moravě, kterému šéfuje bratr ministra Mariana Jurečky.

„Asi vám nastražil Jurečka nějakou past, protože Jurečka na rozdíl od vás je tolik inteligentní, že šel a dělal tam aspoň to divadlo, šel na ten Staromák (na Malostranské náměstí – pozn. autora) a vás poslal do stáje s kravami a udělal z vás úplného idiota. Jo. Takhle Jurečka, my ho známe dlouho, lidovci jsou tam osmnáct let, ty byli u všeho a vždycky. Jo. To je normálně sabotáž. Měl byste někoho vyrazit z tý vlády. No, fakt peklo tohle,“ řekl Babiš.

Vládní pětikoalici se pak i přes opakované hlasování nepodařilo prosadit, aby se v úterý mohlo jednat a hlasovat i po 21:00. Pro bylo 78 poslanců ze 156 přítomných, proti 77. Koalice ale potřebovala 79 hlasů.

„Poslanci vládní koalice nejsou v práci,“ komentoval to s pobavením v hlase předseda SPD Okamura. Dokresluje to podle něj situaci v koalici, kterou popsal slovy arogance, destrukce a zmatek.

Později se ale počet poslanců vládní koalice zvýšil, a tak dokázali zamítnout všechny opoziční návrhy na změnu programu.

Výcvik ukrajinských vojáků může pokračovat

Poslanci pak schválili, že výcvik ukrajinských vojáků v Česku bude moci pokračovat i v příštím roce. Sněmovna vládní návrh podpořily i hlasy opozičního hnutí ANO. Souhlasila také s prodloužením většiny misí českých vojáků v cizině. Senát s tím souhlasil už před třemi týdny.

Ministryně obrany Jana Černochová řekla, že v Česku absolvovalo výcvik zhruba 3500 ukrajinských vojáků, dalších 500 vycvičili čeští instruktoři v Polsku.

Vojenská pomoc Ukrajině bude pokračovat ze zásob soukromých firem, neboť v armádních skladech už nezbývá mnoho z toho, co by čeští vojáci mohli postrádat.

Působení ozbrojených sil v zahraničí má v roce 2024 vyjít na 115 milionů korun, dalších 252 milionů korun mají tvořit výdaje spojené s pobytem ozbrojených sil jiných států v Česku za účelem výcviku ukrajinských vojáků. Náklady bude hradit ministerstvo obrany ze svého rozpočtu.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...