Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Nejsem udavač StB, rozzlobil se Babiš a chce soud s Kalouskem

Česko

  16:54aktualizováno  17:56
PRAHA - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš podá trestní oznámení pro pomluvu na místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a Marka Ženíška, kteří Babiše označili za udavače komunistické Státní bezpečnosti (StB). Babiš to dnes sdělil ČTK v tiskové zprávě. Dodal, že s StB nikdy nespolupracoval a nikoho neudával. Kalouska Babišův krok nepřekvapil.

Miliardář Andrej Babiš se pustil do ostré kritiky politické situace v České republice. foto: ČTK

Kalousek dnes serveru Novinky.cz řekl, že vylučuje jakoukoli povolební spolupráci TOP 09 s podnikatelem Babišem a jeho hnutím. Zdůvodnil to poukazem na údajnou Babišovu minulost. "V letech komunistické totality byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v nuceném exilu a ze všech sil pomáhal československému demokratickému disentu v boji proti komunismu. V téže době předseda ANO Andrej Babiš práskal komunistické státní bezpečnosti a pomáhal jí tak mimo jiné i v boji s týmž demokratickým disentem," řekl Kalousek.

ČTĚTE TAKÉ:

Spolupráci TOP 09 s hnutím ANO vyloučil také Ženíšek. "Neumím si představit, že by TOP 09 na vládní úrovni spolupracovala, nebo že by byla v koalici s hnutím ANO, jehož předseda byl komunistický udavač," řekl v rozhovoru pro dnešní Právo.

Spolupráci s StB jsem nepodepsal, tvrdí Babiš

Babiš v reakci uvedl, že ho StB za komunistického režimu vyšetřovala, ale žádnou spolupráci s ní nepodepsal. "StB si na mě vedla svazek, o kterém jsem nevěděl, a agenta ze mne udělala ona bez mého souhlasu. Kvůli tomu se také soudím se slovenským Ústavem paměti národa a máme dost důkazů, abychom vyvrátili, že jsem jakoukoli spolupráci podepsal," sdělil.

Kalouska plánované trestní oznámení od Babiše nepřekvapilo. "Co jiného lze čekat od agenta Bureše. Není jako politici, maká," řekl s odkazem na údajné Babišovo krycí jméno u komunistické tajné policie a na slogan z předvolebních billboardů hnutí ANO.

Miroslav Kalousek odchází od policejního výslechu.

Na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) podal Babiš žalobu kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB, loni v lednu. Podle zveřejněných informací Babiš působil pro StB v 80. letech, kdy pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Z dokumentů prý vyplývá, že byl získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu.

Miliardář Babiš je majitelem zemědělsko-chemického holdingu Agrofert a v létě koupil i vydavatelství MAFRA, jehož součástí je i server Lidovky.cz. Hnutí ANO založil v roce 2011, zaregistrováno bylo loni. Na podzim se pak bez úspěchu zúčastnilo senátních voleb. Babišův majetek odhadl časopis Forbes na 40 miliard korun. Hnutí ANO vede Babiš do předčasných sněmovních voleb z prvního místa pražské kandidátky.

Autoři: ,