Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Sněmovna zažila několik roztržek mezi opozičními a vládními straníky při jednání o podobě státního rozpočtu na příští rok. (29. listopadu 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci, jak je běžné například v balkánských parlamentech. Konflikt vyvolal šéf ANO Andrej Babiš, který slovně napadl ministra financí Zbyňka Stanjuru, když ho i s jeho manželkou obvinil z nekalých praktik.
  21:24aktualizováno  21:38

„Pan ministr financí lže jak premiér (Petr) Fiala. To už je jednotka lhaní. A vy jste nám tady mohl vyprávět jako elektrotechnik o tom, jak se tuneluje rozpočet Opavy přes vaši manželku. To jste tady mohl vyprávět,“ prohlásil Babiš.

„Pan Stanjura mě tady chtěl fyzicky napadnout. Asi venku. Já jsem citoval samozřejmě média za jeho působení v Opavě. A pokud samozřejmě se ho to dotklo a není pravda, že tam dělal kšefty v Opavě přes firmu, kde byla jeho manželka, tak se omlouvám,“ dodal pak.

„Na druhou stranu vy deset let urážíte mou rodinu, zneužili jste mého syna, útočili jste, takže buďte rád, že jsem se omluvil za citaci z médií.....Ani jsem vás nežaloval, takže mi dejte pokoj,“ uzavřel.

Premiér Petr Fiala se v konfliktu vložil na obranu Stanjury a pohrozil Babišovi trestním oznámením. Na následné tiskové konferenci označil Babišův útok na Stanjurovu manželku za nedůstojný a nepřijatelný. K situaci dodal, že ji považuje za výsledek bezradnosti opozičního hnutí ANO.

Fotky ze Sněmovny ukazují, jak se u Babiše vytvořil hrozen poslanců. Viditelně rozhořčený Stanjura na něho položil i ruku. Ministr si také poměrně emotivně vyměňoval gesta se svou předchůdkyní ve funkci, Alenou Schillerovou. Hodně napjatá byla chvíle taky, kdy se tváří v tvář nakrátko ocitli i Fiala s Babišem.

Konflikt provázel sněmovní debatu o plánovaném schodku státního rozpočtu, který má proti tomu letošnímu klesnout o 43 miliard korun. Jde o třetí státní rozpočet, který prosadila Fialova koaliční vláda.

Pro rozpočet hlasovalo 98 poslanců vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený Ivo Vondrák, zvolený původně za opoziční hnutí ANO. Opoziční poslanci hlasovali proti. Celkem bylo přihlášeno 181 poslanců.

Roztržka připomněla emoce, které provázejí některá jednání mezi balkánskými zákonodárci. Například v Albánii kvůli opakovaným fyzickým střetům mezi poslanci přešel parlament k zasedání online.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...