Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

V třebíčském babyboxu našli chlapce. Pupečník měl zavázaný tkaničkou od bot

ilustrační snímek foto: Cihla RadekMAFRA

Do babyboxu v Třebíči v pátek večer někdo odložil novorozeného chlapce. Měl pupečník zavázaný zřejmě tkaničkou od bot, na sobě modré tričko s bílými hvězdičkami a bílé dupačky a podle zdravotníků byl na první pohled v pořádku. Informoval o tom zakladatel sítě babyboxů v České republice Ludvík Hess.
  21:47

Odloženému chlapci dal jméno Pavel na počest jednoho z dárců Pavla Frice. Jde o třetí dítě nalezené v babyboxu u třebíčské nemocnice a druhé letošní. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo dosud 262 dětí.

„Skóre holky:kluci je nyní 143:119 ve prospěch holčiček,“ poznamenal Hess. Nalezenému chlapci z Třebíče náleží tradiční zlatý novorozenecký dukát od České mincovny.

Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

V sobotu 16. března se podle Hesse otevře 88. babybox v Česku, a to v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

12. listopadu 2020

Autoři: ,