Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babybox možná využijí i Polky

Česko

OSTRAVA Babybox pro odložené novorozence, který včera začal fungovat v areálu městské nemocnice, je určen i polským matkám.

„Vzhledem k negativnímu postoji polského státu k potratům předpokládáme, že zařízení budou využívat i ženy z Polska. Proto jsme v Ostravě kromě návodu v češtině a angličtině zveřejnili návod k obsluze i v polštině,“ řekl předseda Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess.

Celkem za včerejšek fond v Moravskoslezském kraji uvedl do provozu tři babyboxy: dopoledne ve Frýdku-Místku, v poledne v Ostravě a odpoledne třetí ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Ve středověku se nechtěné děti odkládaly na schodiště kostelů či klášterů. Dnes se odkládají na skládkách a v popelnicích. Můžeme se tomu divit, ale je to fenomén dnešní doby,“ vysvětlil potřebnost babyboxů ředitel Městské nemocnice Ostrava František Jurek. „Je to sice jen taková skříň, ale šance pro život. Život je dar,“ dodal ostravskoopavský biskup František Lobkowicz, který babyboxu požehnal.

Jurek dodal, že zdravotnický personál, který přijde do kontaktu se schránkou, byl proškolen. „Naším úkolem je se o novorozence co nejrychleji postarat. Navíc musíme udělat řadu dalších věcí. Kontaktovat například sociální pracovníky,“ řekl.

Od včerejška v tuzemsku funguje celkem 16 babyboxů, matky v nich odložily celkem 14 dětí. První speciální schránka vznikla v polovině roku 2005 v Praze.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: