Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

BADATELÉ BLOGUJÍ (NEJEN) O VĚDĚ

Česko

Tutanchamonova rodina a nemoci

Výsledky výzkumu mumie mladičkého egyptského faraona Tutanchamona a mumifikovaných ostatků jeho blízkých vypovídají mnohé nejen o lidech, kteří vládli Egyptu před 3500 roků, ale i o nás, lidech 21. století.

Od září 2007 do října 2009 byly v rámci projektu „Rodina krále Tutanchamona“ provedeny antropologické a genetické studie jedenácti královských mumií a těla byla navíc vyšetřena pomocí počítačového tomografu. Výsledky bádání přinesl na svých stránkách prestižní lékařský časopis The Journal of American Medical Association (JAMA) (Hawass Z. et al.: Ancestry and pathology in king Tutankhamun’s family. JAMA 303, s. 638-647, 2010). Sdělovací prostředky věnovaly této studii poměrně velkou pozornost. Zdá se, že Hawass a spol. konečně vnesli jasno do okolností, za jakých mladičký faraon Tutanchamon zemřel. Jasněji je podle studie i v příbuzenských svazcích jeho rodiny.

Dosavadní výzkum přinesl více otázek než odpovědí. V šedesátých letech minulého století byly v hlavě faraonovy mumie nalezeny úštěpky kostí a to zavdalo příčinu ke spekulacím, že se Tutanchamon stal obětí vraždy a zemřel v důsledku rány do týla.

Později se ale ukázalo, že kousky kosti se zřejmě odštíply při balzamování mrtvoly. Také se nepotvrdily domněnky, že Tutanchamon utrpěl mnohačetné zlomeniny žeber po pádu z vozu taženého koňmi.

Autoři studie v JAMA dokazují, že na tom faraonský rod nebyl po zdravotní stránce dvakrát nejlépe. Na tělech mumií jsou patrné známky celé řady chorobných změn. Tutanchamon trpěl například tzv. Köhlerovou chorobou, při které jsou v důsledku nedostatečného krvení poškozeny kosti v nártu. U Tutanchamona byla patrná tzv. koňská noha (pes equinus), což je ortopedická vada, která nedovoluje pacientovi došlápnout na plné chodidlo, ale jen na jeho přední část. Stejným ortopedickým defektem trpěl i Tutanchamonův děd Amenhotep III.

Podle autorů studie v JAMA mohl Tutanchamon chodit pouze s holemi. Hole se ostatně našly také v Tutanchamonově hrobce.

Mnohé z dispozic k podobným chorobám byly důsledkem hromadění nevhodných dědičných vloh v důsledku sňatků mezi pokrevními příbuznými. Patřil k nim zřejmě i částečný rozštěp patra, který Tutanchamon sdílel s otcem Achnatonem. Genetické analýzy prokázaly ve faraonově těle přítomnost genů typických pro zimničku Plasmodium falciparum, jež je původcem tropické malárie. Na královském dvoře nebyla malárie zjevně žádnou vzácností, protože nákazu zimničkou prokázali vědci u dalších tří mumií.

Kmalárii se u Tutanchamona připojily ještě vážné komplikace otevřené zlomeniny levé stehenní kosti, při které došlo infekci. To byla podle autorů studie s největší pravděpodobností příčina Tutanchamonovy smrti.

Hodně se spekulovalo o hormonálních poruchách a dědičných chorobách, kterými mohl trpět už Tutanchamonův otec Achnaton. Ten býval zobrazován se silně zvýrazněnými prsy a lékaři se na základě dobových reliéfů domnívali, že jak Achnaton, tak i jeho syn mohli trpět hormonální poruchou, která feminizovala jejich zevnějšek. Proporce údů na reliéfech zase zavdaly podnět k domněnkám, že se v královské rodině dědil Marfanův syndrom, což je dominantně děděné onemocnění postihující pojivovou část kostry, oko i srdeční chlopně. Nic z toho se ale nepotvrdilo a „podivný vzhled“ Achnatona i jeho syna nyní badatelé připisují výtvarnickému stylu umělců tehdejší doby.

lidovky.cz

Celé texty a další blogy najdete na www.lidovky.cz/veda

O autorovi| Jaroslav Petr, biolog

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...