Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BALCO dál likviduje americké hvězdy

Česko

PRAHA Dopingová obluda s názvem BALCO opět vystrčila rohy. Největší dopingový skandál historie amerického sportu, na nějž už mimo jiné doplatily atletické hvězdy Marion Jonesová a Tim Montgomery, doléhá i na americkou ikonu, baseballistu Barryho Bondse.

Slavnému pálkaři, který představuje pro zámořské publikum nejznámější postavu aféry kolem kalifornské laboratoře BALCO, která klientům dodávala steroidy, hrozí dvouapůlletý trest odnětí svobody.

Na začátku března bude Bonds stát před soudem za to, že v roce 2003 lhal při výslechu pod přísahou federálním vyšetřovatelům, což je stejný prohřešek, za jaký putovala za mříže i Marion Jonesová.

Bonds, sedminásobný nejužitečnější hráč Národní ligy a muž, který v minulé sezoně překonal „nejsvatější“ americký rekord v počtu nechytatelných odpalů v kariéře (762), se k případu nevyjadřuje, nicméně jeho právníci napadli obvinění u federálního soudu. Dosáhli ale jen toho, že soudkyně Susan Illstonová zrušila tři z celkových patnácti obvinění.

Případ BALCO ale ovlivňuje dění i v atletickém světě. Poté co z vězení promluvil pro televizi HBO Tim Montgomery, jenž si za podvody a drogy odpykává devítiletý trest odnětí svobody, že si pomáhal zakázanými látkami už před olympiádou v Sydney, hrozí Američanům, že přijdou i o zlato ze štafety na 4x100 metrů.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) už zahájil vyšetřování. „Používal jsem testosteron a růstový hormon,“ přiznal Montgomery. Dalšími členy štafety byli Maurice Greene, John Drummond a Bernard Williams. Všechny atlety vyzval MOV k dobrovolnému odevzdání medaile. Zbylé tři štafety USA z her v Sydney (4x400 metrů mužů, 4x100 a 4x400 metrů žen) už byly kvůli dopingu dodatečně diskvalifikovány.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!