Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bandera hrdinou? Podle Rusů „odporné“

Česko

MOSKVA Rusko včera jako událost „odporného rázu“ nazvalo nedávné jmenování politika Stepana Bandery hrdinou Ukrajiny. Pro mnoho zemí kontroverzní osobnost druhé světové války takto ocenil odcházející ukrajinský prezident Viktor Juščenko minulý týden.

„Výnos prohlašující Banderu hrdinou Ukrajiny je událostí tak odpornou, že může vzbudit pouze kategoricky negativní reakci, především na Ukrajině,“ uvádí podle agentury AFP v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. „Pokud jde o ruskou reakci, média a společnost se již zevrubně vyjádřily tónem, který se pohybuje mezi sžíravou ironií a podrážděnou kritikou, což naprosto odpovídá charakteru veřejného mínění v Rusku,“ uvádí dále.

Člen ukrajinské nacionalistické organizace Bandera se v roce 1941 podílel na vyhlášení nezávislého ukrajinského státu a tento krok pak odmítl přes nátlak odvolat. Proněmecká frakce hnutí, do jejíhož čela se postavil, stála v roce 1942 u vzniku Ukrajinské povstalecké armády (UPA), která z dnešní západní Ukrajiny vyháněla Poláky, přičemž údajně zahynulo až 150 tisíc lidí. Po obrácení postupu fronty se stala hlavním soupeřem UPA Rudá armáda.

Čestný titul hrdina Ukrajiny Bandera dostal více než 50 let po své smrti.

Autor: