Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor

jen za 89 Kč/měsíc

Barcelona svědčila Räikkönenovi

BARCELONA Velkou cenu Španělska formule 1 včera vyhrál mistr světa Fin Kimi Räikkönen před týmovým kolegou z Ferrari Brazilcem Felipem Massou.

Italská stáj tak oslavila dvojnásobný triumf stejně jako v minulém závodě v Bahrajnu. Räikkönen zvýšil svůj náskok v čele šampionátu po čtyřech závodech na devět bodů.

Räikkönen vykročil za druhým vítězstvím v sezoně a sedmnáctým v kariéře už v sobotní kvalifikaci, kterou letos poprvé vyhrál. Pole position jej pasovala do role jasného favorita, neboť v uplynulých sedmi letech ovládl Grand Prix na okruhu Catalunya vždy jezdec, který startoval z první pozice.

Alonsa zradil motor Räikkönen si po startu udržel první místo a vyhrál stylem start-cíl. „Start sice nebyl ideální, ale stačilo to, abychom zůstali vpředu. Mohli jsme být ještě rychlejší, kdyby bylo potřeba,“ uvedl finský pilot.

Po špatném vstupu do sezony překvapil druhým místem v kvalifikaci domácí miláček Fernando Alonso, který v sobotním boji o pole position prohrál s Finem jen o 91 tisícin sekundy.

Bývalý dvojnásobný šampion s renaultem však po startu druhé místo neudržel a ihned klesl za loňského vítěze Massu. Ke smutku zaplněných ochodů se Alonso propadl postupně až na šesté místo. Ve 34. kole se mu porouchal motor, a tak musel svůj vůz odstavit vedle trati. „Motor se asi zadřel. Je to špatné, že se to stalo zrovna ve Španělsku,“ povzdechl si.

Ještě o pár kol dříve skončil závod pro jeho nástupce v McLarenu Heikkiho Kovalainena, jemuž se roztrhla v zatáčce pneumatika a ve vysoké rychlosti narazil do ochranné bariéry. Po vyproštění z monopostu byl finský mladík převezen na vyšetření. To odhalilo jen otřes mozku a naražený loket.

Hlavní eso McLarenu Hamilton se probojoval na stupně vítězů z páté pozice na startu. Vylepšil si tak náladu po Grand Prix Bahrajnu, v níž dojel až třináctý. „Po kvalifikaci bylo jasné, že bude těžké porazit Ferrari. Důležité bylo dobře odstartovat. Po dvou špatných závodech jsem na stupních vítězů, což je fantazie,“ prohlásil Hamilton.

Výsledky: 1. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:38:19,051 hod. (prům. rychlost: 187,401 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -3,228, 3. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -4,187, 4. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -5,694, 5.

Webber (Austr./Red Bull) -35,938, 6. Button (Brit./Honda) -53,010. Pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Räikkönen 29 bodů, 2. Hamilton 20, 3. Kubica 19, 4. Massa 18, 5. Heidfeld 16, 6. Kovalainen (Fin./McLaren) 14.