Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav

jen za 89 Kč/měsíc

Barcelona vzala korunu obhájci

Ve finále Ligy mistrů fotbalisté Manchesteru United brzy nabrali ztrátu a nakonec prohráli 0:2

ŘÍM/PRAHA Fotbalová Evropa tleská novému králi. Trůn opustil Manchester United, kterému přímo ve finále Ligy mistrů sebrala korunu v přímém souboji FC Barcelona. Při pohledu na včerejší zápas zcela právem.

Když Lionel Messi dvacet minut před koncem skóroval hlavou a zvýšil na 2:0, zul si jednu z kopaček, vzal ji do ruky a s úsměvem kynul davům. Tisíce fanoušků na Olympijském stadionu v Římě už tušily, že Barcelonu o třetí triumf v nejprestižnější klubové soutěži nic nepřipraví.

Radost mohla poté propuknout naplno u každého v modročerveném dresu. „Tak dlouho jsem čekal, a konečně je to tady. Posledních pět minut bylo těch nejdelších v mém životě. Vždyť jsme porazili nejlepší tým na světě,“ neskrýval nadšení útočník Thierry Henry, jedno z dalších barcelonských es. V semifinále proti Chelsea přitom chybělo jen pár sekund, aby pozdější šampion vypadl. Včera se do podobné kritické situace Barcelona ani zdaleka nedostala. Na trávníku se totiž odehrál odlišný scénář, než se před utkáním odhadovalo.

První gól je utlumil Manchester se pokusil soupeře překvapit razantním nástupem. Vůbec nevyčkával a v úvodní desetiminutovce Portugalec Cristiano Ronaldo pálil levačkou na brankáře Valdése hned třikrát.

Možná šlo o součást barcelonské taktiky, kterou katalánský klub chytře lákal obhájce z jeho kompaktní ulity.

Po deseti minutách ji dokázal jeden z jejích hráčů navíc prorazit. Kanonýr Samuel Eto´o se zbavil parádní kličkou bránícího Vidiče a překonal Van der Sara. „Ten gól nás utlumil,“ přiznal trenér Alex Ferguson, jak zhoubný vliv měla na jeho svěřence inkasovaná branka. Najednou se Manchester ocitl v pozici, kdy musel dohánět ztrátu, což „Rudým ďáblům“ vůbec nevyhovovalo. Barcelona získala větší sebevědomí a vývoj finále si zkušeně hlídala. Manchesteru naopak scházel moment, který by anglického mistra nastartoval alespoň k vyrovnání. Spíš se musel bránit dalším štiplavým útokům. Zvýšit mohli Henry a Xavi, ale povedlo se to až hlavičkujícímu Messimu.

To už byla barcelonská euforie tak silná, že by ji nedokázal zastavit nikdo.

***

Jak se povedlo finále Messimu góly: 1 střely: 2 střely na branku: 1 zblokované střely: 0 úspěšnost přihrávek: 84 % naběhaná vzdálenost: 9,24 km nejlepší moment: Kdo by řekl, že je Messi tak skvělý hlavičkář. Jeho výskok a přesné zakončení rozjásalo Barcelonu podruhé. Oslavy mohly pomalu začít. známka LN: 1

FC Barcelona 2 Manchester United 0

Branky: 10. Eto'o, 70. Messi. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Buragina. ŽK: Piqué -Ronaldo, Scholes, Vidič. Diváci: 67.000 (vyprodáno). Poločas: 1:0. Barcelona: Valdés - Puyol, Yaya Touré, Piqué, Sylvinho - Xavi, Busquets, Iniesta (90+2. Pedro Rodriguez) - Messi, Eto'o, Henry (71. Keita). Manchester: Van der Sar - O'Shea, Ferdinand, Vidič, Evra - Anderson (46. Tevéz), Carrick, Giggs (75. Scholes) - Pak Či-song (66. Berbatov), Ronaldo - Rooney.

Jak se povedlo finále Ronaldovi góly: 0 střely: 6 střely na branku: 2 zblokované střely: 0 úspěšnost přihrávek: 68 % naběhaná vzdálenost: 9,47 km nejlepší moment: Jeho přímý kop z 2. minuty zvládl Valdés odvrátit jen s výraznou pomocí barcelonských obránců. S přibývajícím časem se spíš vztekal a dostal i žlutou kartu. známka LN: 2