Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Barková: Senát, nebo vězení?

Česko

  7:36
PRAHA - Do Senátu se letos rozhodli zamířit i lidé, kteří mají opletačky se zákonem, a hrozí jim proto vězení. Svoji účast v podzimních volbách nedávno ohlásila třeba podnikatelka Libuše Barková, které soud před týdnem uložil nepravomocný pětiletý trest za podvod.

Libuše Barková. foto: Krumphanzl Michal ČTK

Podobné plány má i bývalý sociální demokrat a exstarosta Českého Těšína Marián Kuš, obžalovaný z padělání svého lustračního osvědčení.

Pokud by uspěli, byla by to pro ně jasná výhoda. Policie, žalobci i soudci by totiž museli žádat Senát o povolení pokračovat ve své práci, a Barková i Kuš by tak minimálně získali čas na oddech. A pokud by je Senát odmítl vydat, zvítězili by na celé čáře. Jejich trestní stíhání by totiž podle Ústavy bylo „navždy vyloučeno“.

V případě Barkové by navíc mohlo dojít i k docela kuriózní situaci. Teoreticky by totiž mohla zároveň sedět ve vězení i být senátorkou. To by si ovšem musel pražský vrchní soud pospíšit a do voleb verdikt pravomocně potvrdit. Barkové by v účasti ve volbách nebránil ani fakt, kdyby ji soud poslal „natvrdo“ za mříže.

„Je to tak, právo být zvolena by tím neztratila,“ potvrdil LN ústavní právník Václav Pavlíček. V takovém případě by se ale Barková podle Pavlíčka zřejmě nemohla účastnit jednání Senátu. „Svůj trest by si asi musela normálně odsedět. Soud by ji sice mohl povolit odklad trestu, ale to by rozhodně nebylo automatické,“ dodává ústavní právník.

Kuš i Barková ovšem zisk imunity jako motivaci rozhodně odmítají. „Pokud jde o imunitu, která by se na mne jako na zvoleného senátora vztahovala, čestně prohlašuji, že se jí vzdávám předem ve všech věcech, které jsou mi kladeny za vinu,“ řekl včera Kuš LN.

Kuš, který chce do Senátu proniknout na kandidátce Nezávislých demokratů Vladimíra Železného, se dostal do problémů loni, když se na veřejnost dostal pětisetstránkový svazek, který si o něm jako o spolupracovníkovi vedla komunistická Státní bezpečnost (StB). Vedení sociální demokracie ho pak vyzvalo k odchodu ze strany, Kuš ale neposlechl, a byl proto letos na jaře vyloučen.

Policie se o něj začala zajímat kvůli podezření, že zfalšoval své lustrační osvědčení. Státní zástupce už Kuše obžaloval a 28. srpna začne Okresní soud v Ostravě jeho případ projednávat. „Nic jsem nepozměnil ani nepadělal. Jestli bude soud spravedlivý, musí mne obvinění zbavit,“ dodává Kuš s tím, že se na proces těší.

Také Barková, která v minulosti podnikala s manželkou expremiéra Stanislava Grosse, vylučuje, že by jí šlo o imunitu. Do horní komory parlamentu chce jít jako nezávislá senátorka prý výhradně proto, že ji politici zklamali. „Ne, imunity se ráda vzdám. Vím, že spousta lidí si teď bude myslet, že to dělám kvůli imunitě, ale není to tak. Je to kvůli tomu, že mě tu spousta věcí štve,“ vysvětlila v pondělí Barková své důvody deníku MFD.

Barkovou poslal pražský městský soud před týdnem už podruhé na pět let do vězení. Podle jeho názoru totiž čtyřicetiletá podnikatelka připravila pojišťovnu Kooperativa o takřka osm milionů korun. Podvodu se Barková podle soudu dopustila tím, že nahlásila neexistující škody, které jí měl na domech v jihočeských Buzicích způsobit vítr a velká voda. Verdikt musí potvrdit vrchní soud, který s ním napoprvé nesouhlasil.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...