Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bárta věnoval poslanecký plat na charitu. Žádný ale dostávat nebude

Česko

  10:05
PRAHA - Ministr dopravy a poslanec Vít Bárta (VV) a jeho sněmovní kolega Michal Babák (VV) budou posílat každý měsíc své poslanecké platy na charitu. Zavázali se k tomu ve smlouvě s nadací Archa Chantal herečky Chantal Poullain. Bárta si ale zřejmě neuvědomil, že jako ministr už poslanecký plat dostávat nebude.

Vít Bárta foto: ČTK

Podle zákona ministr ztrácí nárok na pobírání poslaneckého platu a dostává plat pouze ministerský. Místo 58 944 korun a 43 300 korun nezdaněných poslaneckých náhrad čeká Bártu plat ministerský, tedy 112 512 korun a náhrady 17 100 korun. Poslaneckou výplatu dostal jen jednu.

Tisková mluvčí Věcí veřejných Petra Hrušová Bártovo gesto hájila tím, že nadaci slíbil měsíčně částku ve výši svého poslaneckého platu, nezáleží tedy prý na tom, z jakých peněz ji vyčlení.

Čtěte také

Sám Bárta na středeční tiskové konferenci uvedl, že ze svého závazku vůči nadaci Poullainové "nevyklouzne". Z jeho slov ale vyplývalo, že počítá s poslaneckým i ministerským platem. "Jsem postaven před novou realitu a to je to, že zároveň začínám čerpat svůj ministerský plat. Omlouvám se, jsem v úřadu teprve pár hodin a zatím jsem se nerozhodl, jakým způsobem se postavím ke svému ministerskému platu," řekl mimo jiné.

Bárta i Babák před vstupem do politiky podnikali, Bárta byl vlastníkem největší bezpečnostní agentury ABL, Babákovi patří podle životopisu na webu Věcí veřejných společnost zabývající se poradenstvím především v oblasti daní a účetnictví. Oba podnikatelé před volbami sponzorovali stranu Věci veřejné a k odevzdávání platů nadaci Archa Chantal se zavázali již před volbami.

Nevyčerpané poslanecké náhrady půjdou na charitu
Všichni poslanci Věcí veřejných věnují nevyčerpané poslanecké náhrady na charitativní projekty, o konkrétním použití bude rozhodovat poslanecký klub. Pokud koalice prosadí zákon o zdanění těchto náhrad, poslanci posílání náhrad na charitu ukončí. Upozornil na to poslanec VV Radim Vysloužil.

Čtěte také

Náhrady dostávají poslanci jako kompenzaci výdajů, které při plnění funkce mají. Paušálními částkami, které se nevyúčtovávají ani nedaní, pokrývají například dopravu, ošatné či stravu. Poslanci VV budou náhrady vyúčtovávat a peníze, které nevyčerpají, odevzdají charitě. Před volbami prohlašovali, že je budou budou vracet přímo ve sněmovně.

Na charitu přispívá i Rath
Peníze se po nástupu do čela Středočeského kraje rozhodl rozdávat i poslanec ČSSD David Rath, a to údajně podstatnou část jednoho ze svých příjmů. Podle svých slov peníze ponechává na účtu a dvakrát do roka přispěje vybraným žadatelům; za loňský rok to bylo zhruba 140 tisíc korun.

Svůj poslanecký plat dával na charitu také pražský radní Jiří Janeček (ODS), který se letos do sněmovny nedostal. Podobně si chce počínat i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který se stal opět poslancem díky preferenčním hlasům. Stejný záměr ohlásil Hašek už po nástupu do hejtmanské funkce na podzim 2008.

Autoři: ,