Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Basilejská honička za uměním

Česko

Ačkoli se tohle 160tisícové město nezdá, Basilej je se svými čtyřiceti muzei nekorunovanou královnou evropského umění. V létě tu uvidíte rozsáhlou výstavu van Gogha nebo Giacomettiho a 10. června tu začíná snad největší festival umění v Evropě – Art Basel.

1 Van Gogh a umění na ulici Vincent van Gogh zemřel v 37 letech a za svůj krátký život stihl namalovat obdivuhodných 1100 kreseb a 900 maleb, mezi nimi množství fascinujících a zneklidňujících obrazů přírody. Ucelený pohled na jeho krajinářské umění přináší poprvé v historii basilejské Muzeum umění (Kunstmuseum, www.vangogh.ch, St. Alban-Graben 16), které připravilo mimořádnou kolekci 70 pláten zobrazujících malířův svět: provensálský venkov, zahrady, olivové háje i městské krajiny (na fotografii obraz Letní večer z roku 1888). (Do 27. září)

2 Na „venkov“ nejen za Giacomettim Tramvají číslo 6 dojedete do městečka Riehen hned vedle Basileje, kde se v parku, obklopená jezírkem, vznáší elegantní minimalistická budova Renza Piana (mj. autora Centra Pompidou v Paříži). Pod prosklenou střechou najdete skvěle nasvícené mistrovské kousky moderního umění ze sbírek soukromé Nadace Beyeler – Cézana, Legera, Picassa, Kandinského či Warhola v působivém srovnání s artefakty přírodních národů Afriky a Oceánie. A navíc: až do 11. října tu bude k zhlédnutí další výstava mimořádná i v celoevropském měřítku -švýcarský sochař a malíř Albert Giacometti (viz foto).

3 Muzeum, které kvílí, bliká a troubí

Muzeum Jeana Tinguelyho na břehu Rýna, které vytvořil renomovaný švýcarský architekt Mario Botta, je tak trochu jiná galerie, plná překvapení a zábavy.

Všechno tu rachotí a hlomozí, bliká a troubí. Kinetické objekty (či, chcete-li, bláznivá perpetua mobile) sestavené z neuvěřitelné směsice kovového šrotu, blikajících lamp, hudebních nástrojů a dalších bizarností donutí i toho největšího klasika přemýšlet o umění trochu jinak. Každé monstrum můžete navíc sami uvést do pohybu, takže neváhejte a na Tinguelyho vyražte s celou rodinou – tuhle galerii děti totiž milují.

4Umělecké eldorádo

Každý červen se Basilej promění v Mekku všech nadšenců a odborníků výtvarného umění během komerčního veletrhu Art Basel, snad nejvýznamnější světové akce svého druhu. Od 10. do 14. června proběhne její jubilejní 40. ročník, na němž se představí 2500 umělců 20. a 21. století ze tří stovek světových galerií. Během několika dnů tak máte šanci „objet“ celý umělecký svět ve všech formách vyjádření od klasické malby až po instalace či video art. Uměním bude v následujících dnech prodchnuté celé město: na ulicích budou probíhat umělecká představení, v kinech se koná Festival uměleckého filmu. Završením veletrhu je experimentální prezentace patnácti vybraných světových umělců v Basilejském divadle nazvaná „Il tempo del Postino“ – „Pošťácký čas“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!