Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Basketbalista Klaus: protesty s grácií

Česko

KLAUS SPORTOVEC

Bývalý volejbalista a basketbalista, který to kdysi dotáhl dokonce až do první ligy. Podobně jako kdysi s míčem si v posledních letech počíná zdatně s tenisovou raketou, s níž pobíhá po kurtu vícekrát v týdnu.

Často se také ukazuje na sportovních podnicích - v roce 1996 se ve Vídni spolu s českými hokejisty radoval z titulu mistrů světa, v Ostravě sledoval daviscupové utkání Česko - USA, na olympiádě v Aténách navštívil českou výpravu v olympijské vesnici, nedávno spolu s basketbalisty Nymburka jásal po postupu ze základní skupiny Poháru ULEB.

Sportovní život Václava Klause je pestrý.

Zviditelňuje se? Sbírá body?

Spíše jej sport baví.

Nicméně jeho sportovní minulost může také leccos prozradit.

Už v dobách, kdy se coby hráč pražských klubů Vyšehradu a Orbisu proháněl pod koši, se totiž projevovaly rysy jeho povahy.

„Byl ohromně ctižádostivý, pokaždé chtěl hrát prim. Nikdy nehodil flintu do žita,“ vzpomněl pro LN pivotman tehdejšího vyšehradského týmu Bedřich Deutscher.

Hádal se i s trenérem „Ať už ve sportu, nebo v osobním životě, vždycky si šel za svým. Když jsme jezdili na ligové zápasy, a tenkrát se jezdilo vlakem, tak si pokaždé četl nějakou knížku a studoval v ní. Ale zároveň to byl kamarád, i když si dneska spousta lidí myslí opak. Myslím, že když je mezi normálními lidmi, tak se chová normálně. Až ta moc z něj dělá jinýho člověka.

Když ho někdy vidím v televizi, říkám si - to snad ani není Venca,“ kroutil hlavou Deutscher. Stanislav Ulrych, další ze členů tehdejšího týmu Vyšehradu, si vybavil něco jiného. Václava Klause prý charakterizovala především suverenita. „Chtěl mít vždycky pravdu. Když mezi nás přišel, bylo mu devatenáct. Byl to vlastně bažant, ale stejně se hádal se všema, i s trenérem. Myslel si, že musí hrát,“ vzpomněl Ulrych.

Klaus se časem stal respektovaným hráčem i přes svou rozporuplnou osobnost.

„Za každou cenu chtěl hrát dobře. A když se mu nedařilo, někdy hledal chyby u jiných. Ale my jsme ho vždycky zklidnili: Hele, Venco, měl jsi dát šoupáka (jednoduchý koš - pozn. red.) a nedal jsi ho, tak nekecej, že za to může rozhodčí,“ smál se Deutscher při vzpomínce, jak v týmu mírnili budoucího prezidenta republiky.

Ani jsem se ho nedotkl!

Klausovy debaty s rozhodčími prý byly pověstné. „Jednou v Bratislavě byla taková dost nepřátelská atmosféra a Venca pořád něco vysvětloval rozhodčím. Kdybych ho neodtáhl do tunelu pro hráče, tak nás tam ty lidi snad zabili. Ale protestoval s grácií, vulgární nebyl nikdy. Říkal jen: Ani jsem se ho nedotkl! Jenže rozhodčí pak stejně začnou pískat víc proti vám,“ přiblížil Deutscher.

„Když ale trenér Vencu vystřídal, tak pak někdy seděl na lavičce a říkal: Jak to, že nehraju? Vždyť jsem nejlepší,“ usmíval se Ulrych.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.