Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bauer už sprinty nepojede

Česko

Trenér Miroslav Petrásek: Čekal jsem, že se Lukášův náskok po SP v Kanadě smrskne víc

PRAHA Co vlastně znamená 209 bodů náskoku Lukáše Bauera v čele Světového poháru? Reálnou naději na historický úspěch, anebo zatím jen příjemný pocit z dobře rozjeté sezony?

Bauerův reprezentační i osobní trenér Miroslav Petrásek po návratu ze závodů Světového poháru v Kanadě připustil, že po čtyřech závodech v zámoří čekal, že se náskok jeho svěřence smrskne o něco více.

„Největší strach jsem měl z Hetlanda, jenže nejblíže Lukášovi je nyní René Sommerfeldt. René ale není schopen bodovat ve sprintu, takže pokud si Lukáš udrží alespoň z části formu, jakou měl při Tour de Ski, doufám, že by si Reného neměl nechat bodově přijít příliš blízko.“ Bauera do konce sezony čeká, pokud mu vydrží zdraví, nejspíš ještě šest štací a na nich osm závodů.

Petrásek předpokládá, že by nejlepší světový lyžař současnosti mohl objet všechny zbývající závody, s výjimkou dvou sprintů. „Kvůli případným několika bodům nemá smysl při sprintech plýtvat silami,“ vysvětluje.

Padesátka v Oslu ano, či ne?

A řeší v podstatě jedinou věc, zda na předposledních závodech v Oslu pošle Bauera na volnou padesátku. „Kdyby ho před maratonem hřál dostatečný náskok ve Světovém poháru, proč ne? Kdyby ale formu příliš ideální neměl a bylo by patrné, že mu trochu ubývá sil, možná by bylo vhodnější padesátku na Holmenkollenu vypustit a soustředit se na závěrečné tři závody v Bormiu. Při nich se bude rozdávat 300 bodů.“ Petrásek samozřejmě také vnímá, že ve hře je možná ještě po podaném protestu dalších 82 bodů, o které Bauera připravila Mezinárodní lyžařská federace při Tour.

„Tady jde o dvě věci,“ přemítá Petrásek. „Za prvé, pakliže by náš protest proti tomu, že se jezdí podle nesmyslných pravidel, uznali, Lukáš bude mít o tři vítězství ve Světovém poháru víc a jednou se bude říkat, že vyhrál třeba osm nebo deset svěťáků, což už je hodně slušná bilance. A druhou věcí je fakt, že oněch 82 bodů by ho mohlo setsakramentsky posunout k vytouženému vítězství ve svěťáku.“ Přání: hlavně ať vydrží zdraví Na cestě za splněním svého snu ale Bauer potřebuje především zdraví. To ho po Tour sice poněkud zradilo, avšak lyžařský král už je zase fit a po viróze a tréninkové přestávce dohání manko.

„Po návratu z Kanady jsem s ním mluvil zatím jen telefonicky, ale zdá se, že je v pohodě,“ říká Petrásek. „Teď bude nejdůležitější, aby se mu až do konce sezony zdravotní problémy vyhýbaly. Jenže i sportovci mají rodiny, děti a nelze je od nejbližších odstavit do nějakého imunního prostředí...“

Zbývající závody SP Otepää (Estonsko) 9. 2.: 10 km klasicky Liberec 16. 2.: 30 km pursuit Falun (Švédsko) 21. 2.: 15 km pursuit Lahti (Finsko) 2. 3.: 15 km klasicky Oslo (Norsko) 8. 3.: 50 km volně Bormio (Itálie) 14.-16. 3.: 3,3 km volně, 20 km klasicky s hrom. startem, 15 km pursuit

Autor: