Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bauer vyválčil v Kuusamu druhé místo

Česko

Při svém druhém individuálním startu v sezoně ve finském Kuusamu obhájce prvenství ve Světovém poháru Lukáš Bauer poprvé vystoupil na stupně vítězů, doběhl druhý.

KUUSAMO Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil ve včerejším závodě Světového poháru na 15 kilometrů klasicky, v němž získal v Turíně 2006 stříbrnou olympijskou medaili, druhé místo. V Kuusamu byl rychlejší pouze překvapivý vítěz Nor Martin Johnsrud Sundby, na něhož král minulé sezony ztratil 3,5 sekundy.

„Jsem obrovsky spokojený, samozřejmě. Ještě to není úplně živé, nedovolím si tvrdit, že mám top formu, ale je to rozhodně lepší než průměr,“ řekl jednatřicetiletý Bauer pro své internetové stránky.

Svěřenec trenéra Miroslava Petráska si po 9. místě z „desítky“ volně ve Švédsku připsal první letošní umístění na stupních poté, co začal závod na své nejsilnější trati zvolna. Po třech kilometrech ztrácel na nejlepší přes dvacet vteřin a na mezičasech se krčil ve čtvrté desítce.

„Spočítal jsem si, že dvanáct a půl minuty přede mnou startuje velmi dobrý klasik Rönning z Norska. A jelikož právě dvanáct a půl minuty je čas jednoho kola, říkal jsem si, že bych se za ním mohl dobře rozjet,“ pravil. „V týdnu jsem tady totiž bojoval s tím, že jsem nevěděl, jestli je moje tempo dostatečné. Jestli mám jet v klidu, co potřebuji, nebo rychle hejbat nohama, ale to mě stojí strašně moc sil,“ dodal.

Jedno kolo s Rönningem objel. „Jenže potom jsem dostal informace, že hodně ztrácím. Věděl jsem, že musím rychle dopředu,“ líčil český běžec, který pak začal zrychlovat. Naopak do té doby nejrychlejší Rus Legkov postupně uvadal a skončil až šestý.

Pokračování na straně 20

Lyžař Bauer vyválčil...

Dokončení ze strany 24

Bauer nastoupil na začátku druhého kola v dlouhém stoupání.

„Snažil jsem se mu ujet, abych mu nepomáhal,“ prohlásil.

Během kilometru a půl se dostal z manka dvacet vteřin až na nevelkou ztrátu šest sekund na prvního, což ve finiši ještě stáhl.

V jednu chvíli mu dokonce hlásili, že má stejný čas jako vedoucí Sundby. „To bylo asi na jedenáctém kilometru. Ale jak jsem musel dohánět těch dvacet vteřin, tak mi v závěru trošku došly síly. Možná jsem udělal chybu, že jsem jel s Rönningem příliš dlouho,“ přemítal běžec, co mohl na trati udělat lépe.

„Ale bojoval jsem až do posledních metrů a těch tři a půl vteřiny od vítěze, to není nijak dramatické. Naopak jsem velmi spokojený,“ povídal. V cíli neopomněl pochválit servismany. „Lyže byly velmi dobré. Na konci ženského závodu začalo hustě sněžit, na nás jen jemně padalo, ale zase se dělaly ledové plotny, takže se mi to občas smeklo. To ale každému, lyže jely výborně, servis odvedl výtečnou práci,“ pochvaloval si lyžař, který se spolu s ostatními českými běžci večer vracel do Prahy a ve čtvrtek se vydávají za dalším závodem do francouzského alpského střediska La Clusaz, kde se pojede závod na třicet kilometrů volnou technikou a štafety.

Překvapivý vítěz, čtyřiadvacetiletý „rozbíhač“ norské štafety Sundby, dosud v závodech SP skončil kromě jednoho prvenství ve sprintu dvojic nejlépe desátý.

Také třetí Sami Jauhojärvi z Finska může po nedělním výkonu hovořit o životním výsledku – v individuálním závodě si vyrovnal osobní maximum ze závodu na stejné distanci před rokem ve švýcarském Davosu.

Vedle Bauera o sobě dali vědět také ostatní reprezentanti. Se ztrátou 51 vteřin doběhl v šestnáctém nejlepším čase Martin Jakš, bodoval i Jiří Magál, jenž doběhl na třiadvacátém místě. Přes dvě minuty ztratili Václav Kupilík (56.) a Martin Koukal (58.).

Autor: