Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Beckham pronikl do poezie

Česko

LONDÝN Britská dvorní básnířka Carol Ann Duffyová si jako námět veršů po skandálu s pochybnými účty poslanců nyní vzala zranění fotbalové ikony Davida Beckhama. Čtyřiatřicetiletý Beckham si v neděli přetrhl Achillovu šlachu, a přišel tak o šanci jet na červnové mistrovství světa.

Báseň Duffyové se jmenuje Achilles a podle očekávání dělá paralelu mezi fotbalistou a antickým mytickým hrdinou z trojských válek, který byl nezranitelný na celém těle vyjma paty.

„Beckham je v lidové kultuře sám skoro mytickou postavou,“ řekla básnířka rádiu BBC. „Je fascinující, že jeho zranění souvisí se jménem Achilles... V řeckých mýtech jde právě o kombinaci triumfu a tragédie... A nejtragičtější byl pohled, jak nemůže chodit a pláče na kraji hřiště,“ dodala.

Čtyřiapadesátiletá Duffyová přiznává, že fandí fotbalu, ale nečeká od Beckhama žádnou reakci na své verše. „Je mnohem pravděpodobnější, že já se budu dívat na fotbal než že on bude číst poezii,“ dodala. O narozeninách psát nebude Carol Ann Duffyová se stala oficiální básnířkou Spojeného království loni v květnu – jako první žena v této přes čtyři sta let staré funkci. Její sbírky mají úspěch u kritiky i u čtenářů a získaly řadu literárních cen.

Po svém jmenování však dala najevo, že nemíní psát o královských svatbách a narozeninách, pokud k tomu nepocítí inspiraci. Tu jí zatím v její oficiální funkci poskytovaly jiné události. Po smrti posledních dvou britských veteránů první světové války napsala poctu vojákům, kteří v ní bojovali.

Autor: